Zagrożenia związane z postępem techniki

przez | 21 października 2021
W obecnych czasach zaawansowanych technicznie, cieszymy się dobrodziejstwami bezproblemowej komunikacji. Komputery są z nami każdego dnia, a ich rodzaje są zaskakujące. Komputerem nie jest już wyłącznie laptop a tym bardziej elektroniczna maszyna cyfrowa stacjonarny. Mieszczą nam się one w tej chwili w kieszeniach i plecakach, a do ich obsługiwania nie potrzebujemy już nawet myszki, wystarcza sprawna dłoń, i już posiadamy dostęp do słowa pisanego czy filmów jak też innych materiałów osobistych lub publikowanych w sieci. Praca zawodowa też bywa prawie niemożliwa bez udziału komputera.

Okulista

Autor: MilitaryHealth
Źródło: http://www.flickr.com
Naturalnie – jak wszystko – i postęp techniczny ma swoje ciemne strony. Negatywem postępu technologicznego jest między innymi zagrożenie dla zdrowia ludzkiego na wielu różnych płaszczyznach. Ryzyko to tyczy się wielu części ciała i jego układów. Częstokroć kieruje się uwagę na takie niebezpieczeństwa jak uzależnienie lub problemy z kręgosłupem i narządami ruchu. Nieczęsto jednak zwracamy uwagę na – wydawałoby się oczywistą rzecz – nasz wzrok. Ludzka biologia (sprawdź: recall healing) w procesie ewolucyjnym nie przystosowała się do wykorzystywania wzroku do spozierania w komputer wydzielający światło pulsujące. Efektem jest wzrost problemów ze wzrokiem.

Jednym z najczęściej napotykanych schorzeń bywa zaburzenie załamywania się światła na soczewce oka, znane jako refrakcja leczenie polega głównie na zastosowaniu soczewek korekcyjnych w formie okularów, albo też nowocześniejszych szkieł kontaktowych (szerzej w tym temacie: ). Jednak leczenie wad wzroku może być procesem trudnym. W przypadku niektórych wad potrzebna staje się nawet interwencja chirurga. Jak to najczęściej bywa, najlepszym sposobem uniknięcia problemów jest profilaktyka. Powinna ona polegać na prawidłowej pracy z komputem. Specjaliści twierdzą, że po dłuższej pracy powinno się na chwilę (10 minut) odwrócić wzrok (http://www.as-med.com.pl/znajdz-lekarza/okulista) od ekranu, skupić go na pejzażu za oknem, lub innym obrazie nie generowanym przez komputer. Składnikiem profilaktyki jest również systematyczne badanie wzroku u okulisty. Szczególnie ważne jest to u osób po czterdziestym roku życia, gdyż w tym wieku mięśnie oczu w naturalny sposób słabną, co może powodować pogorszenie widzenia.