Zagrożenia związane z postępem techniki

przez | 9 maja 2022
W obecnych czasach zaawansowanych technicznie, cieszymy się dobrodziejstwami bezproblemowej komunikacji. Komputery są z nami każdego dnia, a ich rodzaje są zaskakujące. Komputerem nie jest już wyłącznie laptop a tym bardziej elektroniczna maszyna cyfrowa stacjonarny. Mieszczą nam się one w tej chwili w kieszeniach i plecakach, a do ich obsługiwania nie potrzebujemy już nawet myszki, wystarcza sprawna dłoń, i już posiadamy dostęp do słowa pisanego czy filmów jak też innych materiałów osobistych lub publikowanych w sieci. Praca zawodowa też bywa prawie niemożliwa bez udziału komputera.

Okulista

Autor: MilitaryHealth
Źródło: http://www.flickr.com
Naturalnie – jak wszystko – i postęp techniczny ma swoje ciemne strony. Negatywem postępu technologicznego jest między innymi zagrożenie dla zdrowia ludzkiego na wielu różnych płaszczyznach. Ryzyko to tyczy się wielu części ciała i jego układów. Częstokroć kieruje się uwagę na takie niebezpieczeństwa jak uzależnienie lub problemy z kręgosłupem i narządami ruchu. Nieczęsto jednak zwracamy uwagę na – wydawałoby się oczywistą rzecz – nasz wzrok. Ludzka biologia (sprawdź: recall healing) w procesie ewolucyjnym nie przystosowała się do wykorzystywania wzroku do spozierania w komputer wydzielający światło pulsujące. Efektem jest wzrost problemów ze wzrokiem.

Jednym z najczęściej napotykanych schorzeń bywa zaburzenie załamywania się światła na soczewce oka, znane jako refrakcja leczenie polega głównie na zastosowaniu soczewek korekcyjnych w formie okularów, albo też nowocześniejszych szkieł kontaktowych (szerzej w tym temacie: ). Jednak leczenie wad wzroku może być procesem trudnym. W przypadku niektórych wad potrzebna staje się nawet interwencja chirurga. Jak to najczęściej bywa, najlepszym sposobem uniknięcia problemów jest profilaktyka. Powinna ona polegać na prawidłowej pracy z komputem. Specjaliści twierdzą, że po dłuższej pracy powinno się na chwilę (10 minut) odwrócić wzrok od ekranu, skupić go na pejzażu za oknem, lub innym obrazie nie generowanym przez komputer. Składnikiem profilaktyki jest również systematyczne badanie wzroku u okulisty. Szczególnie ważne jest to u osób po czterdziestym roku życia, gdyż w tym wieku mięśnie oczu w naturalny sposób słabną, co może powodować pogorszenie widzenia.