W jakich wypadkach można liczyć na pomoc endokrynologa?

przez | 24 marca 2022
Współczesne tempo życia jest często jednym z bodźców, które mogą powodować przeróżnego rodzaju trudności ze zdrowiem. Warto jednakże wiedzieć, że duża część dolegliwości, za które standardowo oskarżamy przepracowanie czy stres, może mieć przyczynę hormonalną. Mnóstwo osób uskarża się np. na drażliwość czy zmienność nastrojów – po szczegółowym zbadaniu przez dobrego lekarza okazuje się jednak, że te objawy powodowane są właśnie przez wadliwe funkcjonowanie gruczołów. Nie można jednak za wszystkie kłopoty z przemęczeniem czy utratą wagi obwiniać wyłącznie hormonów. Takie trudności mogą mieć wiele innych przyczyn – żeby jednak mieć świadomość, w jakich sytuacjach rola hormonów jest znacząca, warto pamiętać o najczęściej spotykanych objawach zewnętrznych, które mogą świadczyć o niedomaganiach hormonalnych.

usg

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z najbardziej znanych problemów, które mogą być spowodowane złą pracą hormonów, jest dosyć szybki spadek albo wzrost masy ciała. Objaw ten można łatwo przeoczyć, ponieważ większość ludzi prowadzi niesystematyczny tryb życia i okresowo zmienia wagę ciała, poza tym ogromne znaczenie ma w tym wypadku stres czy pozostałe choroby, które także mogą mieć ten sam objaw.

Ciekawi Cię zamieszczony w tym serwisie artykuł? Kliknij zatem dodatkowo ten link oraz sprawdź więcej info wina polskie na opisywany problem!

Można mniemać, że hormony są przyczyną sprawczą przede wszystkim wtedy, gdy poza kłopotem z wagą pojawiają się dodatkowe dolegliwości, które poprzednio nas nie trapiły, takie jak wypadanie włosów, nadmierna potliwość, zmienne nastroje, czy zwiększona nerwowość link do strony.

Jeśli zaobserwujemy któryś z wymienionych objawów, wtedy najlepszym lekarzem będzie dla nas endokrynolog, czyli ekspert zajmujący się zaburzeniami działania gruczołów wydzielania wewnętrznego. Jednym z najczęstszych problemów, na które może narażona być osoba chora, jest zwykle to, że ona sama niesłusznie upatruje źródło niedomagania nie w zaburzeniu hormonalnym, a w nieprawidłowościach natury psychicznej. Podejrzenia te są powodowane faktem, że dużo objawów może towarzyszyć zarówno chorobie hormonalnej, jak i psychicznej (jak depresja, obniżone libido, kłopoty z koncentracją, osłabienie pamięci, zbyt twardy bądź zbyt płytki sen).
Żeby uniknąć problemów związanych z błędnym rozpoznaniem choroby nie powinno się zwlekać, lecz pójść do eksperta – najgorszym rozwiązaniem będzie zwlekanie z wizytą u lekarza.