W jaki sposób zwalczyć nietrzymanie moczu – wyjaśnienie problemu, symptomy i sposoby leczenia

przez | 6 lutego 2022
Nietrzymanie moczu to niezwykle wstydliwy problem dla osób, które cierpią na tę przypadłość. Często bywa tak, że osoby dotknięte tą chorobą w ogóle nie wybierają się do lekarza, gdyż jest to według nich za bardzo krępujące. Liczby potwierdzają, że do problemu nie przyznaje się ok. 1/3 chorujących. Aktualnie kłopot nietrzymania moczu dotyczy od 4 do 5 milionów mieszkańców Polski. dwukrotnie częściej zapadają na tę chorobę kobiety.

Trzeba jednak wiedzieć, że choroba jest wyleczalna.

doktor

Autor: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com

Warto przełamać swoje skrępowanie, ponieważ brak leczenia może powodować takie poważne konsekwencje, jak depresja czy odsunięcie się od życia w społeczeństwie. Nieleczona choroba spowoduje nasilenie objawów. Po pierwsze trzeba jasno stwierdzić, że jest to choroba (zesztywniające zapalenie stawów kolanowych) przewlekła, ale wyleczalna. Wizyta u lekarza jest niezbędna. Z tym kłopotem można wybrać się do lekarza rodzinnego, a także urologa czy, w przypadku kobiet, do ginekologa.

Lekarz powinien rozpoznać typ nietrzymania moczu już po posłuchaniu jakie są podstawowe objawy, gdyż są one bardzo charakterystyczne. Najczęściej występującym typem jest nietrzymanie moczu w czasie wysiłku fizycznego. Nie musi to być duży wysiłek. Czasami wystarczy kaszel lub kichnięcie. Specjalista musi wysłać pacjenta na badania. Badana jest krew, lecz także rzecz jasna mocz. Zlecane jest również USG brzucha.

Kolejno kobietom zleca się badanie u ginekologa, natomiast mężczyznom zbadanie prostaty. Po uściśleniu diagnozy rozpoczyna się leczenie (link do strony estetyka-intymna). Specjaliści proponują początkowo wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie miednicy. Należy także nie wstrzymywać oddawania moczu. Następnym etapem jest przyjmowanie lekarstw. Bardzo często jest to dobry sposób wyleczenia, jeżeli jednak leki nie pomagają – niezbędna jest operacja.

Kłopot z nietrzymaniem moczu jest bardzo niekomfortowy zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

lekarz

Autor: Life Mental Health
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo dużo chorych sądzi, że to zbyt bardzo budzi wstyd, aby z kimś się tym podzielić. Zdecydowanie jest to ogromny błąd. Nietrzymanie moczu należy leczyć, ponieważ w odwrotnym razie kłopot będzie się jedynie nasilał. Warto zadbać o to, by zniwelować go jak najszybciej. Wstyd może doprowadzić do tego, że nie będziemy chcieli wyjść z domu, gdyż problem zatrzyma nas w domu. Jeśli to będzie zdarzało się często, możliwe, że wycofamy się z życia społecznego tak bardzo, iż doprowadzi to do stanów depresyjnych lub depresji. Nie można dać się chorobie. Trzeba walczyć o swoje dobre samopoczucie dopóki nie jest za późno.