
Warto przełamać swoje skrępowanie, ponieważ brak leczenia może powodować takie poważne konsekwencje, jak depresja czy odsunięcie się od życia w społeczeństwie. Nieleczona choroba spowoduje nasilenie objawów. Po pierwsze trzeba jasno stwierdzić, że jest to choroba (zesztywniające zapalenie stawów kolanowych) przewlekła, ale wyleczalna. Wizyta u lekarza jest niezbędna. Z tym kłopotem można wybrać się do lekarza rodzinnego, a także urologa czy, w przypadku kobiet, do ginekologa.
Lekarz powinien rozpoznać typ nietrzymania moczu już po posłuchaniu jakie są podstawowe objawy, gdyż są one bardzo charakterystyczne. Najczęściej występującym typem jest nietrzymanie moczu w czasie wysiłku fizycznego. Nie musi to być duży wysiłek. Czasami wystarczy kaszel lub kichnięcie. Specjalista musi wysłać pacjenta na badania. Badana jest krew, lecz także rzecz jasna mocz. Zlecane jest również USG brzucha.
Kolejno kobietom zleca się badanie u ginekologa, natomiast mężczyznom zbadanie prostaty. Po uściśleniu diagnozy rozpoczyna się leczenie (link do strony estetyka-intymna). Specjaliści proponują początkowo wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie miednicy. Należy także nie wstrzymywać oddawania moczu. Następnym etapem jest przyjmowanie lekarstw. Bardzo często jest to dobry sposób wyleczenia, jeżeli jednak leki nie pomagają – niezbędna jest operacja.

Bardzo dużo chorych sądzi, że to zbyt bardzo budzi wstyd, aby z kimś się tym podzielić. Zdecydowanie jest to ogromny błąd. Nietrzymanie moczu należy leczyć, ponieważ w odwrotnym razie kłopot będzie się jedynie nasilał. Warto zadbać o to, by zniwelować go jak najszybciej. Wstyd może doprowadzić do tego, że nie będziemy chcieli wyjść z domu, gdyż problem zatrzyma nas w domu. Jeśli to będzie zdarzało się często, możliwe, że wycofamy się z życia społecznego tak bardzo, iż doprowadzi to do stanów depresyjnych lub depresji. Nie można dać się chorobie. Trzeba walczyć o swoje dobre samopoczucie dopóki nie jest za późno.