W jaki sposób wybrać biuro podatkowe, aby mieć porządek w księgowych dokumentach?

przez | 3 lutego 2022
Własnoręczne prowadzenie księgowości w naszym kraju to nie jest proste zadanie przede wszystkim przez wzgląd na złożoność podatkowych zagadnień i kłopoty z interpretacją niezwykle wielu regulacji prawnych.

Z takiego powodu bardzo dużo lekarzy stomatologów zatrudnia odpowiednie biuro podatkowe. Pamiętać o tym trzeba, że w pierwszej kolejności to my samodzielnie musimy ustalić nasze oczekiwania oraz określić czy zależy nam tylko na świadczeniach, które oferowane są w ramach pojmowanej tradycyjnie rachunkowości, czy też zależy nam na obsłudze kompleksowej, która przybiera formę doradztwa podatkowego. W inny sposób ujmując, powinniśmy dokładnie ustalić czy nasze biuro podatkowe ma wypełniać za nas skarbowe deklaracje i składować nasze wszystkie dokumenty, czy chcemy żeby to biuro reprezentowało nas także w kontaktach z US. Osoba, która prowadzi biuro podatkowe, powinna przedstawić imienny certyfikat wydawany przez Ministra Finansów. Taki certyfikat stanowi potwierdzenie, że do czynienia mamy z absolwentem kierunkowych studiów zatem z księgowym, który legitymuje się odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.
wakacje

Autor: J P
Źródło: http://www.flickr.com
Należałoby upewnić się także czy wybrane przez nas biuro podatkowe zapisane jest w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce. Podmioty, które się zajmują usługowym prowadzeniem ksiąg skarbowych, muszą obowiązkowo zakupić polisę OC.

Czy omawiana notka przekonała Cię do wyszukania analogicznych? Jeśli tak, to kliknij ten link i dodatkowo sprawdź ponadto wypowiedzi na nasz temat.

Obecnie gwarancyjna suma dla biur, które oferują rozliczenie w granicach KPiR oraz ewidencjonowanego ryczałtu równa się minimalnie 5000 złotych. Warto jednak mieć świadomość, że czym kwota jest wyższa polisy OC biura księgowego, to ma bardziej znaczące szanse na wyegzekwowanie rekompensaty w wypadku wyrządzenia szkody przez księgowego. Brak tego typu polisy znaczyć może dla nas bardzo poważne problemy. Przed podjęciem współpracy należałoby upewnić się w jakich godzinach liczyć będziemy mogli na pomoc naszego księgowego.

Czy na nasze telefony będzie odpowiadał jedynie od 8:00 do 16:00, czy też w wyjątkowych okolicznościach będziemy mogli zwrócić się do niego o poradę także po godzinach. Należałoby zapytać również pracowników biura czy dokumenty będziemy mogli wysyłać drogą elektroniczną.