W jaki sposób sobie radzić, gdy pojawiają się problemy ze wzrokiem? Jakie istnieją sposoby, aby temu zaradzić?

przez | 11 stycznia 2022
Różne czynniki chorobotwórcze, na przykład bakterie i wirusy mogą przedostawać się z krwią do siatkówki, jak również do leżącej blisko naczyniówki. Będzie rozwijał się wtedy zapalenie, którego objawy zależą od miejsca gdzie uszkodzona jest siatkówka. Jeśli takie zwyrodnienie siatkówki odnosi się do plamki, chory będzie widział mroczki w polu widzenia, ale również różne dziwne rzeczy, jak błyski, będzie miało miejsce złe widzenie barw czy zmiana kształtu widzianych przedmiotów.

Zaćma – choroba utrudniająca życie!

Autor: Bird&Co.
Źródło: Bird&Co.

Jeżeli jednakże stan zapalny występuje w obwodowych strefach dna oka, to możemy nie mieć nawet żadnych objawów i lekarz specjalista tylko przypadkiem wykryje blizny pozapalne. Zapalenie może rozwijać się czasami w czasie wystąpienia chorób zakaźnych, a także przy okazji zmian ropnych innych narządów. Trzeba więc jak najszybciej zgłosić lekarzowi różnego rodzaju zaburzenia widzenia. Jednak często chorzy udają się zbyt późno do lekarza, gdyż nie mają żadnych objawów bólowych. A to bardzo istotne, by pójść do lekarza od razu, bo zbliznowacenia pozapalne siatkówki dość często nieodwracalnie uszkadzają wzrok. Zwyrodnienie siatkówki jest przyczyną zmian zapalnych. Może również występować samo, dość często jako przypadłość wrodzona albo odziedziczona. Niektóre z takich chorób są widoczne w dosyć młodym wieku, inne natomiast rozwijają się wolno i są zdiagnozowane dopiero u dorosłych. Zwyrodnienia plamki powodują, że pogarsza się ostrość wzroku, pojawiają się również mroczki w polu widzenia.

operacje

Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com

Całe szczęście na takie problemy jak również inne są dostępne zabiegi. Szczególnie na uwagę zasługują operacje zaćmy. Taką operację zaleca się osobom, jakie straciły wzrok oraz posiadają objawy choroby. Jak pacjent ma inne schorzenia, które mogą dodatkowo pogarszać widzenie, to okulista może negować konieczność zabiegu.

Czasami przez uraz albo inne operacje oka katarakta powoduje, że istnieją trudności z dostrzeżeniem siatkówki . Pomimo to, operacja może okazać się konieczna, by po prostu móc przeprowadzić dalsze leczenie. Tego typu operacja na zaćmę nie jest długa, zwykle nie zajmuje dłużej niż pół godziny, zaś w czasie jej www.optegra.com.pl/Zabiegi-i-ceny/Choroby-oczu/Zacma/Co-to-jest-zacma negatywnych oddziaływań na serce albo płuca.