W jaki sposób radzić sobie z kłopotami w codziennym życiu czyli w czym będzie mógł pomóc doświadczony psycholog.

przez | 6 sierpnia 2022
Wiele osób, mimo że ma kłopoty ze stresem, stanami lękowymi czy depresjami unika jak tylko się da pomocy. Tłumią oni w sobie wszystko, nie chcą się otworzyć na pomoc innych osób, a w szczególności hasło psycholog wzbudza u nich niechęć i lęki. Jednak obawy takie są całkowicie niezrozumiałe, bo głównym zadaniem psychologa jest wsparcie w ciężkich przypadkach, a nie, jak niejednej osobie może się wydawać, wysyłanie do szpitala na leczenie i przypięcie łatki wariata.

pscyholog podczas wystąpenia

Autor: Fort Carson
Źródło: http://www.flickr.com
Wystarczy zresztą przeglądnąć internet i gazety, żeby zorientować się, że ze wsparcia psychologów korzystać zaczyna coraz więcej osób, w tym znanych celebrytów i sportowców. Jeśli się więc ma problemy, to nie należy ich w sobie tłumić, ale zdecydować się na wizytę u dobrego specjalisty i rozpoczęcie terapii. Niekiedy może wystarczyć kilka spotkań, podczas jakich lekarz naświetli problem i wskaże rozwiązanie, innym razem może trzeba będzie poświęcić wiele miesięcy, aby osiągnąć zamierzony cel – w każdym przypadku może to zupełnie inaczej wyglądać.

Ogromnie dużo w terapii psychologicznej zależy od samego pacjenta, jego motywacji i chęci. Psycholog, Katowice to lekarz, jaki powinien potrafić słuchać i zdiagnozować problemy na podstawie postawy leczonego, jego gestów i reakcji. Jednak umiejętne zdiagnozowanie może trwać wiele spotkań, w czasie których chory będzie coraz lepiej rozumiany przez lekarza, zaczyna się przed nim otwierać i zwierza ze swoich najskrytszych niekiedy problemów. Wspólnie omawiane są sprawy, o których psycholog się dowiedział, a równocześnie pacjent otrzymuje wytyczne co do tego, w jaki sposób ma postępować w danej sytuacji.

Istotne powinno być, aby chory dobrze wiedział, co jest celem leczenia i do czego ma dążyć – jedynie wtedy leczenie takie będzie miało sens. Jeżeli już wejdzie do gabinetu i otworzy się przed lekarzem, to powinien mieć do niego całkowite zaufanie, przecież niekiedy w gabinecie będzie się mówić o rzeczach, o jakich nikt inny nie słyszał. Warto przy problemach nie bać się ludzi, przełamać własny lęk i udać się po wsparcie, bo to rzeczywiście bardzo może pomóc.