W jaki sposób otrzymać skierowanie do uzdrowiska i jakie warunki należy spełniać?

przez | 10 maja 2022
Gdy chorujemy, staramy się robić wszystko, aby czuć się bardzo dobrze i dążymy do całkowitego zdrowia. Czasami droga może być niełatwa, jednak nigdy nie można się zniechęcać. W dużej liczbie przypadków konieczna może być wizyta w sanatorium. Aby leczyć się w takich miejscach w ramach NFZ, powinno się spełniać klika warunków niezbędnych do wyjazdu. Jeśli interesuje nas uzdrowisko Kołobrzeg, powinniśmy podjąć poniższe kroki.

kołobrzeg

Autor: zeesenboot
Źródło: http://www.flickr.com
Należy zaznaczyć początkowo, że do sanatorium może pojechać każda dorosła ubezpieczona osoba oraz dzieci, które skończyły 3 rok życia. To lekarz uznaje, czy powinniśmy wybrać się na tego typu leczenie i to właśnie on wypisuje skierowanie. Jeżeli chodzimy do prywatnego gabinetu specjalisty i nie ma on umowy z NFZ skierowanie jest nieważne. Wraz ze skierowaniem do sanatorium wysyłane są wyniki badań – kliknij po więcej informacji. Fundusz ma 30 dni na decyzję. Jeżeli uzna, że leczenie w sanatorium nie jest potrzebne, może odrzucić wniosek. Zarówno o zgodzie, jak i sytuacji odwrotnej pacjent zostanie poinformowany przy pomocy pisma.

Fundusz decyduje, w którym uzdrowisku będzie znajdował się pacjent, (np. schorzenia układu oddechowego leczy m.in. sanatorium Kołobrzeg), ustali także datę. Problemem są długie kolejki oczekujących. Może mieć miejsce sytuacja, że wygaśnie termin skierowania, a pacjent nadal nie dostanie miejsca. Wtedy lekarz kolejny raz sprawdza, czy leczenie sanatoryjne jest nadal niezbędne – Kolejka nie obowiązuje w przypadku kombatantów, doświadczonych dawców krwi oraz narządów lub weterani, którzy zostali poszkodowani. Należy wiedzieć, że tego typu pobyt nie jest całkowicie.

Takie udogodnienie posiadają jedynie dzieci do 18 roku życia, osoby do 26 roku życia, uczące się, ludzie z dużym stopniem niepełnosprawności oraz takie, które otrzymują rentę rodzinną. Inni pacjenci opłacają dojazd i część kosztów za jedzenie (pizza Warszawa zodiak ) oraz nocleg. Czas od 1 maja do 30 września jest bardziej kosztowny. Z sanatorium można

morze

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

korzystać nie częściej niż raz na 1,5 roku.

Wyjazdy do sanatorium może być się niełatwym zadaniem, na pobyt oczekujemy naprawdę długo, w dodatku może się okazać, że wystawione skierowanie nie jest już ważne i proces musi być powtórzony. W dodatku za część pobytu trzeba zapłacić, co może oznaczać, że niektórzy po prostu nie będą mogli sobie na to pozwolić. Pobyt w sanatorium może stać się jednakże zbawienny i czasami naprawdę warto czekać nieco dłużej. Dobre zdrowie jest dla nas zawsze najistotniejsze i warto o nie walczyć. Zdrowie fizyczne to także komfort psychiczny, co naprawdę należy zapamiętać.