W jaki sposób ma wyglądać okres przygotowań do pierwszej komunii, jak odpowiednio przeżyć ten wyjątkowy dzień

przez | 30 września 2021
Pierwszym dużym przeżyciem w życiu ośmiolatków jest Komunia Święta. Tradycyjnie będzie się ona odbywać w jedną z majowych niedziel, i poprzedza ją wielomiesięczny okres przygotowań. Od września drugoklasiści uczą się na lekcjach religii wszystkiego, co będzie im potrzebne, tak żeby dobrze nauczone mogły po raz pierwszy w życiu przyjąć komunię. Przez wiele lat komunia była przede wszystkim ważnym duchowym przeżyciem, niestety w pewnej chwili jej główny sens gdzieś się zagubił w pogoni za prezentami i coraz bardziej wymyślnymi strojami.

komunia

Autor: Clemens v. Vogelsang
Źródło: http://www.flickr.com
Bo w niejednym miejscu komunie są robione tak wystawnie jak wesela, tyle że główni aktorzy i aktorki mają niecałe dziesięć lat. Piękne ale drogie suknie komunijne, kosztowne upominki i przyjęcia w restauracjach sprawiły, że cała idea tych chwil, to znaczy radość z powodu pierwszego przyjęcia do swego serca Pana Jezusa zastąpione zostały wizytą u fryzjera przed mszą i oczekiwaniem na coraz bardziej wymyślne prezenty, na które rodziny mogą przeznaczać czasami naprawdę pokaźne kwoty – ubiory Aldeko.

Jednak na szczęście w rosnącej ilości kościołów zapędy takie trochę stopowane przez samych kapłanów. Ostatnio normą zaczynają być takie same ubiory dla chłopców i dziewczynek.

Zaciekawił Cię niniejszy artykuł? Jeśli tak, to bez wahania przekonaj się, co znajdziesz w ofercie (http://www.artykulyreligijne.pl/ikony-swietej-rodziny), która dotyczy podobnej kwestii.

Oczywiście jeśli ktoś posiada ubranko po starszym rodzeństwie, to raczej nie kupi nowego, lecz cała reszta ośmiolatków występuje dokładnie w ubraniach tak samo wyglądających. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie ograniczy się zapędy dorosłych którzy będą chcieli pokazać się wszelkimi sposobami, przynajmniej jeżeli chodzi o sukienkę.

Małe dziewczynki będą przystępować wtedy ubrane w taki sam sposób, na włosach będą mieć takie same wianki komunijne (zobacz wianki), więc nie będzie problemu, że ktoś kupił sukienkę za półtora tysiąca złotych, a komuś innemu musiała wystarczyć za dwieście.

Jeżeli zaciekawił Cię taki artykuł, sprawdź przykłady (https://www.tuchoinki.pl/) umieszczone tutaj. Na pewno znajdziesz tu coś odpowiedniego dla siebie.

Rzecz jasna w ten sposób nie wyeliminuje się całej reszty, czyli przyjęcia w restauracji albo kosztownych prezentów – tu jedynie można zaapelować o umiar i rozsądek rodziców oraz gości – ale przynajmniej w czasie mszy wszystkie komunijne dzieci wyglądają tak samo.