W jaki sposób ma wyglądać okres przygotowań do pierwszej komunii, jak odpowiednio przeżyć ten wyjątkowy dzień

Pierwszym dużym przeżyciem w życiu ośmiolatków jest Komunia Święta. Tradycyjnie będzie się ona odbywać w jedną z majowych niedziel, i poprzedza ją wielomiesięczny okres przygotowań. Od września drugoklasiści uczą się na lekcjach religii wszystkiego, co będzie im potrzebne, tak żeby dobrze nauczone mogły po raz pierwszy w życiu przyjąć komunię. Przez wiele lat komunia była przede wszystkim ważnym duchowym przeżyciem, niestety w pewnej chwili jej główny sens gdzieś się zagubił w pogoni za prezentami i coraz bardziej wymyślnymi strojami.
komunia
Wprowadził: Clemens v. Vogelsang
Źródło: http://www.flickr.com
Bo w niejednym miejscu komunie są robione tak wystawnie jak wesela, tyle że główni aktorzy i aktorki mają niecałe dziesięć lat. Piękne ale drogie suknie komunijne, kosztowne upominki i przyjęcia w restauracjach sprawiły, że cała idea tych chwil, to znaczy radość z powodu pierwszego przyjęcia do swego serca Pana Jezusa zastąpione zostały wizytą u fryzjera przed mszą i oczekiwaniem na coraz bardziej wymyślne prezenty, na które rodziny mogą przeznaczać czasami naprawdę pokaźne kwoty - ubiory Aldeko.

Zobacz również

Pierwsza Komunia jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu naszego dziecka

komunia
Wprowadził: kabeto jamaica
Źródło: http://www.flickr.com
Chłopcy i dziewczynki, bardzo się cieszą z tego dnia, który najczęściej zdarza się w maju. Dla dzieci to już nie jest takie duże przeżycie duchowe,jak dla ich rodziców. Dziś, pytając większość dziewięciolatków o komunię, najczęściej usłyszymy odpowiedź, że czeka niecierpliwie na podarki od najbliższych. Dziś przeżycia duchowe niestety odchodzą do lamusa, a na pierwszy plan wychodzą prezenty, jakie zostaną wręczone dziecku z tej okazji.


Jednak na szczęście w rosnącej ilości kościołów zapędy takie trochę stopowane przez samych kapłanów. Ostatnio normą zaczynają być takie same ubiory dla chłopców i dziewczynek. Oczywiście jeśli ktoś posiada ubranko po starszym rodzeństwie, to raczej nie kupi nowego, lecz cała reszta ośmiolatków występuje dokładnie w ubraniach tak samo wyglądających. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie ograniczy się zapędy dorosłych którzy będą chcieli pokazać się wszelkimi sposobami, przynajmniej jeżeli chodzi o sukienkę.


Małe dziewczynki będą przystępować wtedy ubrane w taki sam sposób, na włosach będą mieć takie same wianki komunijne (zobacz wianki), więc nie będzie problemu, że ktoś kupił sukienkę za półtora tysiąca złotych, a komuś innemu musiała wystarczyć za dwieście. Rzecz jasna w ten sposób nie wyeliminuje się całej reszty, czyli przyjęcia w restauracji albo kosztownych prezentów - tu jedynie można zaapelować o umiar i rozsądek rodziców oraz gości - ale przynajmniej w czasie mszy wszystkie komunijne dzieci wyglądają tak samo.
18/02/05, 12:18:19
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.