W jaki sposób ma przebiegać leczenie z narkomanii i dlaczego prawidłowa terapia jest ważna?

przez | 21 lipca 2022
Narkomania jest to uzależnienie od narkotyków. Może dotyczyć ludzi w każdym wieku, którzy nie mogą zrezygnować z potrzeby bezustannego brania odurzających środków. Działają zupełnie na odwrót – stale zwiększają ich ilość, by czuć większe efekty, co może prowadzić do śmierci.


Nasza klinika zajmuje się leczeniem narkomanów i resocjalizacją osób uzależnionych.

pacjent w rozmowie ze specjalistą

Autor: Mike Renlund
Źródło: http://www.flickr.com
Leczenie narkomanii to kilka etapów. Pierwszym z nich jest oczywiście postawienie prawidłowej diagnozy przez rozpoznanie ustalonych wskaźników mówiących o uzależnieniu danej osoby- sprawdź moje źródło. Są to np.polecane odtruwanie alkoholowe warszawa odtruwanie alkoholowe warszawagłód narkotykowy, utrata kontroli nad swoim życiem, kontynuowanie brania niebezpiecznych specyfików mimo świadomości ich szkodliwego działania, zespół abstynencyjny po ich odrzuceniu bądź zupełne zobojętnienie na inne aspekty codziennego funkcjonowania.

W pierwszym stadium leczenia należy przeprowadzić detoksykację, która uwolni osobę uzależnioną od skutków brania substancji odurzających. Jest to początek ciężkiej drogi, która wymaga wsparcia medycznego, albowiem może wystąpić szereg uciążliwych dla pacjenta objawów – m.in. drżenie rąk, pocenie się, nudności, halucynacje wzrokowe oraz słuchowe, wzrost ciśnienia tętniczego lub nawet stany lękowe albo depresja doprowadzająca do samobójstwa. Odtruwanie w domu mogłoby być bardzo niebezpieczne, ponieważ osoba uzależniona nie może być pozostawiona sama sobie.

Już od tego momentu potrzebuje kontaktu z psychologiem, który zapewnia jej poczucie bezpieczeństwa oraz choć w minimalnym stopniu redukuje poczucie dyskomfortu. Kolejnym etapem jest terapia, której czas zależy od prowadzonego programu, zaś ostatnią fazą jest readaptacja społeczna, która ma pomóc powrócić uzależnionemu do normalnego funkcjonowania bez przyjmowania substancji odurzających.

Pierwszym krokiem do pokonania uzależnienia jest sama chęć uzależnionego do zaprzestania nałogu. Nie jest to prosty proces, albowiem narkomania prowadzi do zmian w psychice, osłabienia woli, degradacji społecznej i wielu innych problemów, z którymi trzeba sobie poradzić. Jednak trzeba dołożyć wszelkich starań, gdyż skala uzależnienia od narkotyków ciągle rośnie wciągając w narkomanię coraz młodsze osoby, którym ciężko jest potem normalnie żyć.