W jaki sposób dbać o ząbki? Co powinniśmy wiedzieć, czego wystrzegać się?

przez | 6 maja 2022
Nie szczotkując ząbków, oddajemy pole bakteriom. Następnie one atakują nas, powodując nie tylko próchnicę, lecz też choroby nerek, powiększają zagrożenie udaru a także zawału.
Etiologia próchnicy jest wielowątkowa, występuje parę elementów które sprzyjają rozwojowi próchnicy: chorobotwórcze mikroby tworzące na uzębieniu błonę, tak zwany biofilm, albo też płytkę bakteryjną oraz substrat, czyli resztki pokarmowe.

jędrność

Autor: Eddie
Źródło: http://www.flickr.com
Sprzyja jej nierzadko budowa anatomiczna ząbków, bruzdy i zaułki, w których bytują mikroorganizmy.
W jaki sposób zatem zatroszczyć się o zęby? Troska o zdrowie ząbków zmniejsza zagrożenie występowania wielu chorób.

Czy fascynuje Cię ta problematyka? Jeśli tak to, przejrzyj witrynę, a odnajdziesz tam wiele nadzwyczajnych informacji, które wciągną Cię całkowicie.

Patogeny bakterii jamy ustnej potrafią powodować choroby wsierdzia, atakują nerki. Coraz więcej badań podkreśla na związek mikroorganizmów ze skłonnością do arteriosklerozy – co wywołuje porażenia a także zawały oraz powiększa możliwość poronień, cukrzycy. W jamie ustnej mogą znajdować się też drobnoustroje powodujące tak groźne choroby jak tuberkuloza, promienica. Czyli jednak warto myć ząbki. Od maleńkości. To, czy mamy w ciąży muszą brać fluor, jest dyskutowane, ale powinny dbać o zęby. Niemowlęta powinny mieć przepłukiwane mokrą ściereczką bądź gąbką dziąsła, zanim jeszcze wyrżną im się ząbki. Kiedy pojawią się pierwsze zęby, muszą być myte. Po umyciu nie wolno pociechom dawać słodkiego soczku przed zaśnięciem. Osobiście uważam, iż maluchy powinny być zachęcane do oczyszczania zębów przez rodziców.

Kiedy nie chcą, powinny być do tego zmuszane. Przywykną i potem już same będę o to troszczyć się, bo im będzie nieprzyjemnie z brudnymi. Musimy również co 6 miesięcy udać się na wizytę u dentysty. Dentysta stomatolog legnica Wrocław zaprasza!