Urodzenie niemowlaczka to cudny dzień i początek dosyć długiego urlopu macierzyńskiego

przez | 12 marca 2022
Jakiś czas temu obywatelki tego kraju wywalczyły sobie, by ich urlop wychowawczy trwał cały rok.
Każda matka potwierdzi, że pierwszy rok szkraba bywa najważniejszy.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to okres, gdy niemowlak najbardziej potrzebuje jej ciepła i obecności. I nie chodzi tylko o mleko lub pilnowanie, ale o tworzenie się silnej więzi, która może mieć wpływ na całym jego życiu. W chwili rozpoczęcia urlopu każda świeżo upieczona mama myśli już jedynie o swoim bobasku, ale popatrzymy na to, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie rzecz jasna składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) oraz zdrowotne (9%). Ważne wydaje się być to, by być świadomą tego, że na wysokość pieniędzy, które otrzymamy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na urlopie wychowawczym, spory wpływ ma to, ile zarabiałyśmy w okresie 12 miesięcy, które poprzedzały narodziny naszego smyka. Wysokość podstawy nie może przekraczać 60% sumy tych wynagrodzeń, ale nie może być też niższa niż 75% kwoty najmniejszego wynagrodzenia w Polsce, które oscyluje się obecnie na poziomie 2250 zł.

Poszukujesz podobnego wpisu na prezentowany w tym miejscu temat? Jeżeli tak, to ten wyczerpujący artykuł (https://www.ecodrive.com.pl/index.php/kurs-prawa-jazdy) z całą pewnością też uznasz za zajmujący.

Zatem w najgorszym przypadku otrzymamy 1687,50 zł. Nie są to zbyt duże pieniądze, ale mało która kobieta w obecnych czasach zarabia najniższą krajową. Poza tym niektórym przysługuje jeszcze ekstra 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeśli dołączyć tę sumę do wypłaty męża, to okaże się, że możemy bez problemu poradzić sobie z wydatkami życia codziennego. Dziś możemy też liczyć na dodatkowe pieniądze z różnych państwowych programów.