Typ cery a pielęgnacja

przez | 12 maja 2022
Znajomość rodzaju własnej cery umożliwia wybór odpowiedniej pielęgnacji. Inne kremy określone są do cery suchej, zaś inne do tłustej bądź mieszanej.
Rodzaj cery zależy od wielu elementów, takich jak: klimat, rasa, stan naszego zdrowia, tryb życia czy pielęgnacja skóry.

kobieta podczas biegania

Autor: Gareth Williams
Źródło: http://www.flickr.com
Ażeby preparaty do pielęgnacji nie sprowadziły więcej szkód niż korzyści, niezbędne jest wcześniejsze określenie typu cery. Problemy z cerą mogą się pojawić z powodu nieprawidłowego doboru kosmetyków, a nawet śliczna cera może stać się problematyczna bez stosownej osłony.
facet

Autor: Axami
Źródło: Axami
Częstokroć myli się 2 pojęcia: typy skóry oraz rodzaje cery. Do rodzajów skóry przynależą skóra sucha, mieszana i tłusta, natomiast typami cery są cera wrażliwa, odwodniona i naczynkowa. Realne będą wszelkie zestawienia rodzajów oraz typów skóry, co oznacza, że możemy mieć cerę suchą oraz wrażliwą czy też suchą i naczynkową itd. Skóra sucha – jest wynikiem niedoczynności łojowych gruczołów, przez co jest matowa, łuszczy się, ma jasny Koloryt i jest cienka. Cerze suchej częstokroć towarzyszy rozszerzenie naczyń krwionośnych, natomiast pory są mniej widoczne. Ten rodzaj cery jest bardziej podatny na proces starzenia się, dlatego już u młodej osoby z suchą cerą mogą pojawić się bruzdy. Skóra przetłuszczająca się – w jej wypadku gruczoły łojowe produkują nazbyt ogromną ilość sebum, co prowadzi do poszerzenia porów, błyszczenia twarzy jak też powstawania pryszczy.

Skóra tłusta będzie sprężysta i dobrze napięta, chociaż niekiedy bywa poszarzała. Jak dbać o cerę trądzikową? Używaj środków pielęgnacyjnych określonych specjalnie do tego rodzaju cery.