Sztuka zapraszania na wesele i dziękowania zaproszonym

przez | 2 maja 2022
Ślub nie może się odbyć bez licznego grona znajomych. Na pewno posiadasz już od tygodni sporządzoną listę osób, które dostaną zaproszenie. Wobec tego warto nareszcie zaprosić familię i przyjaciół na Twoje najważniejsze święto. Jednak w jaki sposób to zrobić?

Można by pomyśleć, że to łatwe – wysłać czy wręczyć kartkę i już, zadanie wykonane. Jednak jeśli pragniesz wywrzeć odpowiednie wrażenie i nie masz zamiaru nikogo nie urazić, dobrze jest trzymać się reguł savoir-vivre. Jak wręczać zaproszenia na ślub w myśl reguł savoir-vivre?

Zacznijmy od tego, że dobrze jest samodzielnie nadawać DIY zaproszenia na ślub. Kiedyś panowała taka sztywna zasada, która odnosiła się do każdego zapraszanego. Dziś raczej stosuje się wysyłanie pocztą, jednak nadal część zaproszeń warto wręczać osobiście. Dotyczy to głównie do najbliższej rodziny, jak i również do kluczowych gości.

Druga sprawa to czas dawania zaproszeń. Pamiętaj, że goście muszą także poczynić przygotowania do wesela, wobec czego w grę nie wchodzi zapraszanie na parę dni przed weselem. Minimum to trzy tygodnie przed ślubem, a wskazane są cztery miesiące. Wtedy każdy zdąży sobie ułożyć plany tak, by móc się pojawić. Ponadto pamiętaj, by dobrze sprawdzić zaproszenie, aby znaleźć ewentualne pomyłki. Zaproszenie należy wkładać górą do koperty i koniecznie pozostawić kopertę bez zaklejania – oczywiście nie odnosi się to do wysyłania pocztą.

Nową tradycją, jednak niezwykle miłą, jest także podziękowanie dla gości weselnych. Możesz to zrobić na różne sposoby. Często pary młode oferują gościom drobny podarunek, np. niewielką paczkę słodkości ze zdjęciem młodej pary. To podarunek, który można wziąć do domu jako pamiątkę. Podziękowanie możesz również rozesłać pocztą, podobnie jak zaproszenie i dodać do listu np. zdjęcia (szczegóły tutaj zdjęcia do cv) czy nagranie z wesela.