Sposoby antykoncepcji – naturalne, chemiczne, hormonalne oraz mechaniczne

przez | 14 lutego 2022
Sposoby zapobiegania ciąży mogą być: chemiczne, naturalne, mechaniczne oraz hormonalne. Ona wszystkie posiadają jeden zamiar – zapobiec nieplanowanej ciąży.
Sposoby te różnią się jednak sposobem stosowania i skutecznością.

koszulka

Autor: Adidas
Źródło: Adidas
tytoń

Autor: CIAT
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeba poznać wszystkie, ażeby w sposób świadomy wybrać najlepszą dla siebie. Antykoncepcja umożliwia świadome rodzicielstwo. Jest jednym z największych wynalazków XX w. Jedna z jej metod, kondom, jest do tego elementem tzw. bezpiecznego seksu nie grożącego zakażeniem się zakażeniami przekazywanymi drogą płciową takimi jak przykładowo zapalenie wątroby rodzaju B, kiła albo chlamydioza. Dla oszacowania efektywności poszczególnych metod antykoncepcyjnych wykorzystuje się tak zwany wskaźnik Pearla, jaki powie nam do ilu ciąż dojdzie u stu dam wykorzystujących daną antykoncepcyjną metodę w przeciągu jednego roku.

Zobacz ten ciekawy artykuł a jeżeli ciekawi Cię więcej informacji na ten temat to odkryj więcej tu (https://ekosynergia.sklep.pl/pl/c/OLEJE/41) – znajdziesz więcej informacji na to zagadnienie.

Im mniejszy jest wskaźnik Pearla, tym metoda antykoncepcyjna będzie skuteczniejsza.

Dla kobiet, jakie mają stałego partnera a także nie planują w przeciągu najbliższych paru lat zachodzić w ciążę wygodną metodą może być tzw. wkładka domaciczna. Do jamy macicznej wkłada ją ginekolog na czas 3 lat. Zrobiona jest ona z miedzi, która nadwątla zdolność poruszania się plemników, uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka. Dzielnik Pearla wynosi 0,6-6.

Tabletki hormonalne zajmują obecnie pierwsze miejsce pod względem skuteczności zapobiegania niechcianej ciąży, gdy tylko używane są zgodnie z zaleceniami producenta. Nadmieniona już prezerwatywa nie tylko zapobiega nieplanowanej ciąży, lecz też schorzeniom przekazywanym drogą płciową.