Rozliczając pity, popełniamy sporo błędów, niektóre z nich mogą narazić nas na nieprzyjemne implikacje, warto więc je poznać

przez | 4 grudnia 2021
Bardzo często wypełniamy zeznanie podatkowe w ostatniej chwili. Wtedy właśnie, zaganiani, popełniamy wiele błędów, które z kolei przyczynią się do obowiązku wprowadzenia poprawek. Dobrze będzie więc zobaczyć, jakie pomyłki przy wypełnianiu pitów bardzo często popełniamy.

podatek

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
pit 37

Autor: swimboy1
Gdy więc będziemy szczegółowo sprawdzać nasze pity 2015 pod kątem bezbłędności , dobrze będzie zwrócić uwagę czy nie przeinaczyliśmy przypadkiem numeru NIP-u albo peselu, gdyż jest to jeden z najpowszechniej występujących błędów. Wystarczy choćby zwykła zamiana kilku cyferek, a już całe zeznanie nadaje się do poprawki. Bywa i tak, iż podatnicy zamieniają własny NIP z NIP-em spółki, w której pracują – trzeba mieć na uwadze, że w druku pit 37 zawsze wpisujemy własny NIP.

Czy to zagadnienie niezwykle Cię zajmuje? Jeśli tak, to wejdź tutaj i poznaj naszą firmę – poznasz w tym miejscu nieprawdopodobnie niezwykłe informacje.

Następnym przeoczeniem jest przesyłanie do Urzędu Skarbowego przedawnionych pitów. Nie można zapominać, że prawo może ulegać zmianie z roku na rok, a co za tym idzie, zmieniają się zasady rozliczania podatków. Nie dziwi więc, że warto zaopatrzyć się w aktualne arkusze pit. Okazuje się także, iż płatnicy bardzo często, w trakcie uzupełniania formularzy pit 37, popełniają błędy przy odliczaniu ulg podatkowych.

Wielu podatników ma też problem z właściwym przekazaniem jednego procenta swojego podatku na rzecz organizacji charytatywnej.przejdź tutaj program pity program pityWarto sprawdzić czy, gdy wypełnialiśmy pity 2015 lub gdy będziemy to robić w następnych latach, numer KRS danej fundacji czy stowarzyszenia jest prawidłowy. W przeciwnym wypadku gotówka może nie trafić do celu. Następnym niedopatrzeniem, o które łatwo, jest zamienienie ze sobą formularzy pit 37 i pit 36 – każdy z nich przeznaczony jest do zupełnie innych rozliczeń, zatem wysłanie tego nieprawidłowego będzie skutkować potrzebą wprowadzenia korekty.

Dobrym pomysłem na ustrzeżenie się przed błędami jest staranne sprawdzenie gotowego formularza przed wysłaniem go. Warto nawet oddać go do przejrzenia domownikom, możliwe, że oni wychwycą pomyłki, które nam umknęły. Oczywiście możemy też skorzystać z usług fachowców. Z pewnością zaoszczędzi nam to wiele czasu wymaganego na wypełnienie formularza, lecz będziemy musieli pożegnać się z mniejszą lub większą ilością pieniędzy. Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli nasz pit 37 zostanie wypełniony przez specjalistę, to za pomyłki i tak odpowiadamy my – .