Rehabilitacja sportowa idealnym sposobem na zmierzenie się z kontuzjami

przez | 2 kwietnia 2022
Sport nie za każdym razem jest synonimem zdrowia. Choć jest pomocny w jego zatrzymaniu, to wielokrotnie może także stać się powodem dotkliwego urazu. W takim wypadku konieczna jest szybka pomoc specjalistów, a później – rehabilitacja sportowa, jaka będzie najlepszą drogą na powrót do całkowitej sprawności.

rehabilitacja

Autor: Rose Physical Therapy Group
Źródło: http://www.flickr.com
Rehabilitacja sportowa nastawiona jest nade wszystko na sportowców, jednak mogą z niej korzystać także inni ludzie, którzy wymagają fachowej opieki i kompleksowego wsparcia po przebytych urazach. Do klinik zajmujących się tego typu rehabilitacją mogą zgłosić się osoby, które cierpią na długotrwałe dolegliwości bólowe, których przyczyny nikt nie może ustalić bądź dotychczas realizowane leczenie (Polecam ortodonta wola) nie przyniosło żadnych rezultatów.

Ból ciągle wraca, a chory nie może cieszyć się normalnym funkcjonowaniem, ponieważ cały czas się męczy. Nie może bez bólu chodzić do pracy ani spać, dlatego chce wreszcie oddać się w ręce fachowców. Kliniki takie przyjmują także osoby po kontuzjach i operacjach, pragnące szybko podnieść się na nogi. Rehabilitacja sportowa zaczyna się już od pierwszej wizyty, kiedy pacjent przechodzi przez dokładny wywiad oraz jest poddany badaniom, umożliwiającym postawienie celnej diagnozy. Dzięki właściwemu sklasyfikowaniu przyczyn cierpienia i przypadłości, może zostać wprowadzona najlepsza dla chorego terapia.

Downhill, sporty rowerowe

Autor: Kamil Kasperowicz
Źródło: Kamil Kasperowicz
Pierwszy etap leczenia ma usunąć ból i jest to tak zwane leczenie objawowe. Po pozbyciu się bólu można zająć się konkretnymi źródłami schorzenia i starać się je pokonać, aby zapobiec nawrotom niedomagania oraz ponownemu pojawieniu się dolegliwości. Najistotniejsze jest tutaj stosowne dobranie ćwiczeń, które będą mogły być również wykonywane przez pacjenta indywidualnie. Gdy ten etap zakończy się sukcesem, zaleca się pacjentowi powrót do poprzedniej aktywności fizycznej bądź jeżeli nie uprawiał sportu – podjęcie się jednej z dyscyplin, która będzie najbardziej mu odpowiadać, by dobrze rozwijać mięśnie. Rehabilitacja sportowa prowadzona przez kompetentnych ortopedów może pomóc szybko zapomnieć o dolegliwościach bólowych oraz wyleczyć się z kontuzji. Trzeba trzymać się sugestii lekarzy, a nim się obejrzymy, na nowo będziemy w pełni korzystać z życia.