Przyczyny tworzenia się modzeli oraz odcisków, metody przeciwdziałania ich powstawaniu

przez | 10 lipca 2021
Długie noszenie zbyt ciasnego obuwia, chodzenie na za wysokich obcasach albo bez skarpetek często powodują wystąpienie na skórze nóg różnych odcisków albo zgrubień. Skóra w podrażnianych ciągle miejscach zaczyna się zmieniać, naskórek robi się i zamiast się złuszczać, to tworzy się coraz grubszy.

zdrowe stopy

Autor: Al Lloyd
Źródło: http://www.flickr.com
Początkowo być one zwyczajnie nieco niewygodne, lecz nie coraz bardziej doskwierają, w pewnym momencie uniemożliwiając normalne chodzenie. Początkowa faza takich dolegliwości jest nazywany modzelami, są to zwyczajnie złuszczające się fragmenty skóry które powstają w wyniku podrażnień. Jeśli w środku takiego modzela zacznie się tworzyć rdzeń, to stan taki nazywany jest odciskiem. Komórki naskórka w czasie chodzenia zostają coraz bardziej wciskane, powodując tworzenie grubiejącego stożka – jeżeli nie przerwie się tego procesu, to w którym momencie może dojść do sytuacji, gdy wystąpią problemy z poruszaniem się. Jeżeli odcisk zlokalizowany będzie zbyt blisko nerwów w stopie, to może być bardzo uciążliwy i bolesny.

nogi

Autor: Natasia Causse
Źródło: http://www.flickr.com

Najlepszą metodą na zapobieżenie odciskom oraz modzelom jest właściwa profilaktyka. Wygodne obuwie, nie chodzenie na wysokim obcasie i zakładanie skarpet znacznie będą zabezpieczać przed ich powstawaniem. Jeżeli jednak już się zrobią, to należy pamiętać o tym, żeby odpowiednio szybko się ich pozbyć. Metod na usuwanie odcisków jest parę, część z nich skutecznie użyć można w domowych warunkach (odwiedź stronę ).

Bardzo dobrze się sprawdza kwas salicylowy, po namoczeniu nim zrogowaciałej skóry spróbować ją później można usunąć za pomocą pumeksu. W żadnym wypadku nie można stosować do tego ostrzejszych narzędzi, takich jak noże albo nożyczki, gdyż stać się to może powodem groźnych zakażeń. Bardzo dużą skuteczność ma również preparat na odciski (rzetelnie omówione), zrobiony na kwasie salicylowym i dostępny w każdej aptece. Preparaty takie mają postać maści, kremów czy plastrów i używa się je miejscowo na chore miejsca.

Poszukujesz nietuzinkowego artykułu, który omawia przydatne sprawy? Jeżeli tak, to kliknij ten odnośnik, gdyż niewątpliwie Ci się przyda. Uczciwie zalecam ten serwis!

Jeśli leczenie w domu nic nie pomoże, to konieczne może być udanie się na wizytę do specjalisty chirurga, który sprawnie zajmie się ich usunięciem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*