Przy składaniu pitów bardzo znaczącą sprawą jest dobranie właściwego formularza, warto zatem wspomóc się Netem.

przez | 12 kwietnia 2022
Wybranie odpowiedniego formularza pit niejednokrotnie jest niebagatelnym wyzwaniem. Przepisy podatkowe to tak zagmatwana kwestia, że nawet zawodowcy mają z nią kłopoty. Najpierw warto określić, jaki jest typ druku, który musimy wypełnić.

Przykładowo, ludzie zarządzający jednoosobową działalnością gospodarczą rozliczaną ryczałtowo wypełniają pit 28.

Zainteresowała Cię prezentowana w tym poście problematyka? W takim razie kliknij ten link oraz zobacz jeszcze więcej szczegółów w treści!

Jednakże jeśli ta działalność związana jest z rolnictwem, ten druk się do nich nie odnosi. Jeśli zbyliśmy nieruchomość, to wtedy wypełniamy pit 39, natomiast pit 38 przeznaczony jest dla ludzi, którzy zbyli prywatne papiery wartościowe. Warto też wiedzieć, iż formularza pit 28 nie można rozliczyć wspólnie z małżonkiem lub małżonką. Wyjątkiem od tego jest wynajem lub dzierżawa prywatna – w takim wypadku istnieje sposobność rozliczenia przychodów wspólnie z małżonkiem lub jako osoba, która w pojedynkę wychowuje dziecko. Podatnicy składający pit 28 mogą też przekazać 1% swego podatku na rzecz dowolnie wskazanej organizacji pożytku publicznego.

podatki

Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście jedną z najprostszych i najmniej kłopotliwych metod rozliczenia pitu jest skorzystanie z oficjalnej witryny Ministerstwa Finansów. Jeśli nie wiemy jaki jest adres, możemy wpisać w wyszukiwarce odpowiednie hasło i powinniśmy otrzymać rezultat, który pozwoli nam wejść na stronę, gdzie dowiemy się, jak można rozliczyć pit 2016 online, tutaj – zobacz dodatkowe informacje.

liczba pitów wysyłanych przez sieć rośnie rokrocznie, jednak wciąż nie każdy wie, iż można w ten sposób złożyć pit. Jest to bardzo komfortowe, bo specjalistyczny algorytm sam wypełni właściwe pola oraz wyliczy za nas należną kwotę. Korzystanie z oficjalnej witryny Ministerstwa pozwala także wysłać kompletny formularz od razu do właściwego urzędu, zajmie to nie więcej niż parę sekund, więc pozwoli nam zaoszczędzić mnóstwo czasu, który w innym przypadku zmarnowalibyśmy stojąc w kolejce w urzędzie pocztowym. Zatem, jeżeli pragniemy wypełnić, przykładowo, pit 2016 online, siedząc wygodnie przed monitorem w swoim mieszkaniu, to mamy taką sposobność i nie powinniśmy jej się obawiać, gdyż korzysta z niej bardzo dużo osób.