Powinności osoby płacącej podatki. Vademecum zeznania podatkowego.

Początek nowego roku to czas ustalenia postanowień noworocznych, dokonywania zmian, wymyślania planów, planowania wakacji albo większych zakupów. Początek następnego roku to również czas, gdy podsumowujemy rok miniony. Jednym z tych, które musimy zrobić obowiązkowo, jest deklaracja PIT.

podatki
Wprowadził: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Zeznanie roczne złożyć musi każdy, kto w zamkniętym roku podatkowym uzyskał jakieś przychody na które nałożono podatek dochodowy. Jeśli podatnik nie uzyskał ani złotówki przychodu, deklaracji nie składa. A gdy dana osoba w minionym roku uzyskała stratę to powinna złożyć deklarację roczną i tę stratę wykazać. Jeżeli podatnik zarobił mniejszą sumę niż kwota zwolniona z podatku, także musi wysłać deklarację. W tej sytuacji podatek wyniesie zero złotych, lecz może zajść taka sytuacja, że na skutek rozliczenia odprowadzano zaliczki na podatek (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-kredyt-definicja-przyklady) i osoba otrzyma zwrot naliczonego podatku, to znaczy to coś, na co z dużą nadzieją czeka sporo osób. Pilnowanie terminu, do kiedy rozliczyć PIT, formy (internetowa czy standardowa) i terminu składania rozliczenia rocznego, leżą po stronie podatnika. Sporo ludzi nie wie, czy niewysokie zarobki także zmuszają do sporządzenia PIT-u za rok ubiegły. Tak, trzeba je wykazać, chyba że ktoś uzyskiwał tylko sumy zwolnione z podatku. Swoje PIT-y warto trzymać w jednym miejscu przez długi czas, bo mogą okazać się przydatne, np. przy chęci otrzymania kredytu. Sporo osób zbierało również faktury VAT za internet, żeby móc skorzystać z ulgi podatkowej- .


Zobacz również

1 procent na rzecz różnych organizacji pożytku powszechnego

stos monet
Wprowadził: Vicky Hugheston
Źródło: http://www.flickr.com
Dzisiaj rozliczając się z podatku dochodowego od osób fizycznych istnieje sposobność przekazania jednego procentu na rzecz rozmaitych organizacji pożytku publicznego. Zasada 1% dla opp istnieje już przez bardzo długi czas oraz bezsprzecznie powinno się korzystać z tej możliwości. Na sam początek należałoby jednak dowiedzieć się czym tak właściwie jest opp i co szczegółowo znaczy to pojęcie.

rozliczanie pitu
Wprowadził: Eleleleven
Źródło: http://www.flickr.com
Rozliczenie możemy przygotować samodzielnie używając komputera, lecz można je także zlecić np. biuru księgowemu, jakie zrobi nam rozliczenie PIT do kiedy będzie na to czas. Pamiętajmy, żeby zanieść do biura rachunkowego nasze faktury VAT za internet i media. Wprawdzie cztery całe miesiące to sporo czasu na rozliczenie PIT. Do kiedy tego dokonać faktycznie?- Tutaj uzyskasz odpowiedź: rozliczenie pit do kiedy Tak naprawdę im szybciej tym lepiej - nie czekajmy na ostatnią chwilę, zwłaszcza gdy oczekujemy na zwrot podatku. Pod koniec kwietnia mija termin do kiedy rozliczyć PIT za ubiegły rok. Z kolei lipiec jest ostatecznym terminem, w którym podatnicy powinni otrzymać zwrot podatku. Może stanowić mały zastrzyk pieniędzy przed urlopem. Nie przegap!-
18/06/21, 21:37:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.