Poważny problem z poruszaniem ręką – kiedy warto udać się do lekarza?

przez | 9 lipca 2021
Człowiek tak bardzo oddalił się od natury i na co dzień pomija tak wiele znaków wysyłanych przez ciało, że czasem reaguje dopiero na ból wywołany chorobą albo uszkodzeniem ciała, a nie zapobiega jego wystąpieniu. Jeżeli zdarzają nam się problemy z utrzymaniem filiżanki albo długopisu, jeżeli doskwiera nam mocny ból, wrażenie ciągnięcia lub mrowienia dłoni i pojawia się on szczególnie w nocy, warto dowiedzieć się, co to jest jest zespół cieśni nadgarstka i natychmiast pójść do lekarza, który pomoże zdiagnozować naszą dolegliwość i zastosuje stosowne leczenie.

chirurg

Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com
Zwykle po wykryciu dolegliwości podejmuje się trzy kroki, uzależnione od stopnia rozwoju choroby: rehabilitacja, zastrzyki i zabieg. Jeśli zespół cieśni nadgarstka nie jest w wysokim stadium zaawansowania, leczenie rozpoczyna się od rehabilitacji – polecam stronę. To bardzo ważne, aby jak najrzadziej używać chorej ręki, nie mówiąc o jej przeciążaniu. Warto udać się na fizykoterapię lub terapię manualną (neuromobilizację). Jeśli okaże się nieskuteczna lub jeśli specjalista stwierdzi, że należy wzmocnić terapię, przepisuje zastrzyki.

chirurg

Autor: KoiQuestion
Źródło: http://www.flickr.com

Wówczas aplikuje się zwykle witaminę B6 lub leki o działaniu przeciwzapalnym. Jeżeli efekty nie są satysfakcjonujące, trzeba sięgnąć po inwazyjną, ale najskuteczniejszą metodę – zabieg. Zabieg polega na podcięciu nerwu pośrodkowego, biegnącego przez rękę do łokcia. Zaufajmy neurologowi, który oceni stopień naruszenia nerwów według sześciostopniowej skali i zakwalifikuje nas na rehabilitację lub operację. Jeżeli osiągniemy najwyższy stopień, zabieg bywa konieczny. Przy stwierdzeniu uszkodzeń niższego stopnia powinna zdać egzamin kilkumiesięczna rehabilitacja i odciążenie ręki.

Zespół cieśni nadgarstka bardzo często jest chorobą zawodową sekretarek czy informatyków, jednakże okazuje się, że nie tylko osoby pracujące w tych zawodach są szczególnie narażone na dolegliwości związane z wielogodzinnym trzymaniem dłoni w niezmiennej pozycji. Szczególnie narażeni są także sportowcy (na przykład gracze w tenisa), policjanci a nawet krawcy, ze względu na ułożenie dłoni. Pamiętajmy, że higiena pracy pozwoli ograniczyć problemy, ale nie usunie ich całkowicie. Zwracajmy też szczególną uwagę na sygnały wysyłane przez nasze ciało, aby móc zrobić ruch w odpowiednim momencie ( polub ten adres http://www.artemed.pl/polub ten adres ).