Parę słów na temat przyjmowania witamin w czasie ciąży

przez | 17 grudnia 2021
W ciąży może występować niedobór, jak i nadmiar witamin. Dlatego przyjmowanie w tym okresie jakichkolwiek suplementów i lekarstw trzeba wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym. Które witaminy może czy powinna zażywać kobieta w ciąży za zgodą lekarza prowadzącego? Sprawdzamy co jest konieczne do prawidłowego rozwoju płodu.
Niezbędne witaminy dla kobiet w ciąży

Witaminy dla kobiet w ciąży polecam przeczytać to temat niezwykle rozległy. Z pewnością każda kobieta słyszała o kwasie foliowym, czyli witaminie B9. Ze względu na to, że niedobór kwasu foliowego powiększa ryzyko wystąpienia u dziecka wad układu nerwowego, rdzenia kręgowego i rozszczepienia wargi, lekarze rekomendują jego zażywanie jeszcze przed zajściem w ciąże, jak i w trakcie ciąży. W okresie ciąży trzeba także zadbać o prawidłowy poziom żelaza. Żelazo pozwala zapobiegać niedokrwistości – to problem, który nierzadko dotyka pań w ciąży, dlatego w tym okresie odpowiednia dawka żelaza to około 30 mg. Inne istotne witaminy to przede wszystkim witaminy z grupy B2 ( B1, B2, B3, B6, B12) – ich niedobór wpływa niekorzystnie na układ nerwowy oraz układ krążenia. Ponadto witaminy z grupy B2 uczestniczą w procesach utleniania, wpływają korzystnie na samopoczucie psychoterapeuta Wrocław mamy, są istotne dla prawidłowego metabolizmu. Witamina C także bierze udział w wielu procesach metabolicznych, a ponadto jest naturalnym antyoksydantem i poprawia przyswajanie żelaza. Szczególnie istotną witaminą w ciąży, a zwłaszcza w jej początkowym okresie jest Witamina E – wpływa na zmniejszenie ryzyka poronienia. Każda apteka, sprawdź aptekę w tym także ta oferujące sprzedaż przez internet, ma w swojej ofercie produkty kobiet w ciąży, jak również karmiących piersią, które zawierają pakiet właśnie takich witamin.
witaminy dla kobiet w ciąży

Autor: Kamil Porembiński
Źródło: http://www.flickr.com
Witaminy w ciąży – stosować czy nie stosować?

Trzeba zaznaczyć, że zarówno niedobór, jak i nadmiar witamin może być groźny. Kobieta w ciąży nie powinna więc przyjmować jakichkolwiek suplementów na własną rękę i stosować je „na wszelki wypadek”. Chociażby przedawkowanie witaminy A może spowodować u kobiety w ciąży depresję, bóle głowy i wymioty, jak również negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Trzeba również mieć na uwadze, że najlepszym źródłem witamin jest pokarm, dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o dietę bogatą w witaminy, a suplementy powinny być na drugim planie.

U kobiety w ciąży spodziewającej się dziecka zapotrzebowanie na niektóre witaminy wzrasta o ok. 30 %, jeżeli jednak kobieta będąca w ciąży racjonalnie się odżywia, jej dieta jest bogata w wysokiej jaKości produkty (warzywa, owoce, ryby, nabiał) to poza kwasem foliowym, żelazem i witaminami z grupy B, najczęściej nie ma potrzeby przyjmowania dodatkowych suplementów.