Organizacja obiadu w dniu pierwszej komunii dziecka

przez | 9 lipca 2021
Dzień pierwszej komunii to chwila bardzo ważna w życiu wszystkich dzieci wychowanych w chrześcijańskich domach. Od wielu lat moment ten poza wartością duchową wiąże się także ze świętowaniem, mającym czysto świecki charakter. Także w Polsce od dłuższego czasu praktykowane są różnorodne zwyczaje, do których zalicza się przykładowo dawanie dzieciom prezentów w tym dniu.

Autor: WTL photos
W pierwszej kolejności jednak uroczystości w dniu komunii związane są z tym, że cała rodzina przyjeżdża i spotyka się przy wspólnym stole. Formy świętowania tego dnia zmieniały się przez lata podobnie jak zmianom ulegały stroje dzieci na komunię. Komunia kiedyś wielu osobom kojarzyła się z garniturami chłopięcymi i sukienkami dziewczęcymi, obecnie natomiast w dużej liczbie parafii stroje dla obu płci są w kolorze białym i stosunkowo podobne do siebie. Dla rodziców dziecka komunijnego ten czas wiąże się z wieloma wyzwaniami, do których zalicza się na przykład organizacja specjalnej uroczystości.

Zaproszone osoby i menuUroczystość w dniu pierwszej komunii świętej można zorganizować na różne sposoby – . Sporo w tym momencie zależy od tego, ilu gości się zaprasza. W pierwszej kolejności należy rozważyć kwestię tego, czy organizować przyjęcie w wynajętej sali czy w domu. Jeżeli w swoim mieszkaniu ma się odpowiednie warunki, to najkorzystniej zdecydować się na tę właśnie możliwość. Na wydarzenie takie wypada zaprosić w pierwszej kolejności bliskie osoby, w tym rodziców chrzestnych dziecka. Należy również rozważyć kwestię potraw serwowanych na takim obiedzie. Warto zainteresować się przykładowo, czy wśród zaproszonych gości nie ma osób z alergiami na jakieś składniki żywności.

Wygląd stołu komunijnegoOddzielną sprawę, także bardzo ważną, stanowi dekoracja stołu komunijnego. Stół komunijny można rozplanować i ozdobić na wiele rozmaitych sposobów. Inspiracji można poszukiwać przykładowo na stronach WWW. Na pewno standardowym i sprawdzonym sposobem jest udekorowanie stołu z dominacją bieli. Poza tym mile widziane są także ozdoby w postaci żywych kwiatów i dekoracyjnie złożonych serwetek. Można pokusić się również o udekorowanie krzeseł, jak również innych elementów jadalni.