Operacja zaćmy ze znieczuleniem oka u osób w starczym wieku.

przez | 8 lipca 2021
Postęp cywilizacji i zwiększająca się ilość czasu wykorzystywana przed ekranami i ekranikami zaczęły powodować u ludzi różne choroby. Nadwaga, problemy z sercem i kręgosłupem, a także najróżniejsze schorzenia wzroku pojawiające się u coraz młodszych ludzi.

oko

Autor: Victoria Ford
Źródło: http://www.flickr.com

Jedną z częściej występujących chorób oczu, która nieleczona doprowadzić może nawet do całkowitej utraty wzroku, jest zaćma. Pojawia się ona przeważnie u starszych osób, ale również dzieci i młodzież mogą ją złapać, na przykład podczas jakiś urazów (więcej na temat leczenia). Głównym objawem zaćmy jest mętnienie soczewek oka, które jeśli się go nie leczy niestety będzie prowadzić do zupełnej utraty widzenia. Jeśli chodzi o ścisłość jedynym sposobem na pozbycie się tej choroby jest wymienienie mętnej soczewki na sztuczną, zrobioną z odpowiedniego tworzywa sztucznego. Zrobić to można paroma różnymi metodami, mniej lub bardziej inwazyjnymi, niestety pewne metody nie w każdym przypadku dostępne będą dla każdego pacjenta, ponieważ fundusz zdrowia nie chce zwracać pieniędzy za nowoczesne techniki.

Raptem przed dwoma dekadami zaćma leczenie było związane z potrzebą przeleżenia kilku dni w łóżku szpitalnym. Poza tym po takiej operacji do końca życia pacjenci nie rozstawali się z bardzo mocnymi okularami. Rozwój najnowocześniejszych technik operacyjnych spowodował, że obecnie operacje zaćmy mogą trwać niecałą godzinę, wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym, a pacjent kilka godzin po zabiegu będzie mógł wracać do domu (więcej na temat leczenia). Rzecz jasna przez pewien czas musi unikać cięższych prac, ale po skończeniu okresu rekonwalescencji w zasadzie nie ma większych ograniczeń. Najnowsze techniki terapii zaćmy używają techniki laserowej. Specjalista wykonuje za jego pomocą specjalne nacięcie, a następnie usuwa chorą soczewkę. W następnym etapie w jej miejsce wprowadzana jest nowa, zrobiona z tworzywa lub akrylu. Operacje laserem są niezwykle precyzyjne, i w rękach sprawnego chirurga całkowicie bezpieczne. Przy prawidłowym wykonaniu w oku zostaje jedynie wąziutka szczelina, która absolutnie nie będzie przeszkadzać w dalszym życiu.