Operacja zaćmy ze znieczuleniem oka u osób w starczym wieku.

przez | 25 kwietnia 2022
Postęp cywilizacji i zwiększająca się ilość czasu wykorzystywana przed ekranami i ekranikami zaczęły powodować u ludzi różne choroby. Nadwaga, problemy z sercem i kręgosłupem, a także najróżniejsze schorzenia wzroku pojawiające się u coraz młodszych ludzi.

oko

Autor: Victoria Ford
Źródło: http://www.flickr.com

Jedną z częściej występujących chorób oczu, która nieleczona doprowadzić może nawet do całkowitej utraty wzroku, jest zaćma. Pojawia się ona przeważnie u starszych osób, ale również dzieci i młodzież mogą ją złapać, na przykład podczas jakiś urazów (więcej na temat leczenia).

Pragniesz czytać dalej wciągającą lekturę? Więc nic nie stoi na przeszkodzie – kontynuuj purana na kolejnej witrynie.

Głównym objawem zaćmy jest mętnienie soczewek oka, które jeśli się go nie leczy niestety będzie prowadzić do zupełnej utraty widzenia. Jeśli chodzi o ścisłość jedynym sposobem na pozbycie się tej choroby jest wymienienie mętnej soczewki na sztuczną, zrobioną z odpowiedniego tworzywa sztucznego. Zrobić to można paroma różnymi metodami, mniej lub bardziej inwazyjnymi, niestety pewne metody nie w każdym przypadku dostępne będą dla każdego pacjenta, ponieważ fundusz zdrowia nie chce zwracać pieniędzy za nowoczesne techniki.

Raptem przed dwoma dekadami zaćma leczenie było związane z potrzebą przeleżenia kilku dni w łóżku szpitalnym. Poza tym po takiej operacji do końca życia pacjenci nie rozstawali się z bardzo mocnymi okularami. Rozwój najnowocześniejszych technik operacyjnych spowodował, że obecnie operacje zaćmy mogą trwać niecałą godzinę, wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym, a pacjent kilka godzin po zabiegu będzie mógł wracać do domu (więcej na temat leczenia). Rzecz jasna przez pewien czas musi unikać cięższych prac, ale po skończeniu okresu rekonwalescencji w zasadzie nie ma większych ograniczeń. Najnowsze techniki terapii zaćmy używają techniki laserowej. Specjalista wykonuje za jego pomocą specjalne nacięcie, a następnie usuwa chorą soczewkę. W następnym etapie w jej miejsce wprowadzana jest nowa, zrobiona z tworzywa lub akrylu. Operacje laserem są niezwykle precyzyjne, i w rękach sprawnego chirurga całkowicie bezpieczne. Przy prawidłowym wykonaniu w oku zostaje jedynie wąziutka szczelina, która absolutnie nie będzie przeszkadzać w dalszym życiu.