O czym powinno się pamiętać prowadząc jednoosobową firmę

przez | 21 czerwca 2022
Coraz częściej młodzi ludzie postanawiają, zdać się na siebie i zapewnić sobie samozatrudnienie – jedni z braku innej alternatywy, kolejni z uwagi na ambicje do niezależnego budowania własnej przedsiębiorczej przyszłości.

auto

Autor: NRMA Motoring and Services
Źródło: http://www.flickr.com
Budowanie własnych działalności jednoosobowych od jakiegoś czasu jest nieprzerwanie najatrakcyjniejszą opcją wobec pracy na umowę. Trzeba jednak pamiętać co najmniej o dwóch rzeczach, które uproszczą uzyskiwanie zysków z własnego przedsiębiorstwa.

Najbardziej istotna jest rodzaj podatków. Działalność jednoosobowa powinna posiadać taką opcję, która będzie ułatwiała odejmowania wydatków z tytułu prowadzenia działalności, co będzie skutkowało uszczupleniem wpłat, jakie właściciel firmy będzie musiał uiścić do US-u. Jedną z opcji na poprawienie własnej sytuacji finansowej jest użytkowanie samochodu nienależącego do firmy w działalności gospodarczej.

Jest właśnie oryginalna strona www (https://twojprawnik.net/), która posiada istotne dane na prezentowany temat, więc nie czekaj tylko przeczytaj ją dokładnie.

Niemal każda działalność wymaga aktualnie nieprzerwanego dostępu do szybkiego i swobodnego środka transportu, więc argumentacja wrzucenia w wydatki opłat za paliwo nie jest trudne. Żeby mieć możliwość użyć tej opcji należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Koszty eksploatacji pojazdów osobowych są limitowane tak zwaną kilometrówką, co oznacza, że mogą być dodane do kosztów uzyskania przychodu jedynie do wysokości kwoty wynikającej z wymnożenia liczby kilometrów rzeczywistego kilomentrażu pojazdu oraz kwoty za jeden kilometr przebiegu. Kilometrówka jest niezwykle istotna, bo na jej podstawie można rozliczać wydatki związane z użyciem pojazdu.

jazda samochodowa

Autor: Allan Ajifo
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejną ważną zasadą jest systematyczne fakturowanie wszystkich zakupów, żeby mieć możliwość dorzucania ich w koszty z tytułu prowadzenia firmy. Działalność jednoosobowa () daje tę możliwość, ale należy nie zapomnieć, żebym przy każdym zakupie w celach firmowych poinformować sprzedawcę, że chcemy otrzymać fakturę VAT. Wydanie faktury musi być możliwe, ponieważ nakazuje to prawo, mimo tego niejasne są jeszcze zasady wydawania faktury na podstawie paragonu. W przypadku, gdy z roztargnienia zapomnieliśmy o fakturze, mamy możliwość uzyskać ją na podstawie paragonu, który otrzymujemy zawsze. W ustawodawstwie można jednak odnaleźć dwa terminy wystawiania dokumentów sprzedaży: 7-dniowy wynikający z przepisów o podatku VAT oraz 3-miesięczny, o którym można przeczytać w ustawie podatkowej.