Niezbędne dla ciała i ducha – kąpiele w leczniczych solach. Wpływają cudownie na stan psychiczny i fizyczny

przez | 9 lipca 2021
Kąpiel solankowa to niezwykle miła i zdrowotna terapia. Woda z dodatkiem minerałów jest pełna dobroczynnych właściwości dla kości, skóry czy organów wewnętrznych. Odpowiednio sprawdza się dla osób dorosłych, lecz też dla dzieci, zwłaszcza dla tych, które zbytnio często mają trudności z infekcjami dróg oddechowych.

Wody solankowe

Autor: David Skinner
Źródło: http://www.flickr.com
Solanka odpręża, wycisza i poprawia kondycję psychiczną. Jeśli chodzi o sole lecznicze nadaje się prawie dla każdego. Solanka to właściwie wody chlorkowo-sodowe, które posiadają nie mniej niż 1 g składników stałych w 1 dm³. Generalnie jest tak, że wody o stężeniu mniejszym niż 1,5 procent definiujemy jako wody słone, zaś o stężeniu większym niż tego typu wartość właśnie jako solanki, więc są one najlepsze do leczniczych kąpieli solankowych. Takie wody, jak wody mineralne są pełne w zasadnicze jony, lecz też jony dodatkowe. Do najbardziej powszechnych można zaliczyć jony jodu, magnezu czy potasu.

Chcesz zobaczyć inne podobne przydatne wskazówki? Jeśli tak, to zobacz tutaj, a z pewnością nie odczujesz rozczarowania.

A jak to działa? Solanka wywołuje wiele reakcji. Poprzez receptory skóry, hormony tkankowe, a zwłaszcza przez autonomiczny układ nerwowy jest w stanie dostać się do organizmu wywołując zmniejszenie nadpobudliwości nerwów ruchowych i czuciowych, powoduje korzystniejsze ukrwienie skóry, normalizuje ciśnienie krwi, serce lepiej działa, materia ma lepszą przemianę.

Powiązane artykuły –

Łaźnia

Autor: Walter Schärer
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście wiele takich reakcji jest zależna od działania autonomicznego układu nerwowego czy układu krążenia, ale też od wieku, przebytych chorób. Temperatura kąpieli powinna być dokładnie ustalona, czyli pierwsze kąpiele muszą być przeprowadzane w temperaturze 35-36 stopni, temperatura może wzrosnąć do 38 stopni Celsjusza. Pierwsza kąpiel ma ograniczoną ilość czasu i nie może przekroczyć dziesięciu do dwunastu minut, każda następna jest już dłuższa o 2 minuty. Zaś maksymalny czas kąpieli nie powinien przekroczyć dwudziestu czterech minut. Kąpiele powinno się robić raz w tygodniu, w serii po 8-10 zabiegów. Dla dzieci i młodzieży jest troszkę odmienna proporcja, czyli dwie kąpiele tygodniowo w roztworze 2-procentowym solanki (temperatura trzydzieści siedem stopni).

Źródło informacji – kąpiel solankowa

Seria kąpieli, jakie trwają dziesięć – piętnaście minut to dwanaście zabiegów. Jednocześnie nie każda osoba powinna korzystać z kąpieli solankowych.

Kliknij ten link, by sprawdzić, co podobny serwis udostępnił (http://jednosc.pl/pagesView,8,firma,PL) na opisywany temat. To na pewno także Cię zaintryguje.

Główne przeciwwskazania to choroby naczyń wieńcowych, problem z krążeniem czy przebyty zawał serca. Kąpiele solankowe nie mogą być też przeprowadzane w sytuacjach ostrych chorób przewlekłych, ukrytych psychozach, nadczynności tarczycy czy nowotworach. Pamiętajmy o tym, ponieważ czasem to co pomaga większości, dla pozostałych może być groźne.