Nie mogę zajść w ciążę – co robić?

przez | 10 lipca 2021
Test ciążowy kolejny raz wykazuje jedną kreskę, a w tobie wzrasta niepokój. Na szczęście niepłodność możesz efektywnie leczyć.
Kłopoty z zajściem w ciążę są kobiet powodem ogromnego napięcia.

magnez
biegam

Autor: Dave Wright
Źródło: http://www.flickr.com

Należy jednak pamiętać, że bezpłodność nie jest obecnie wyrokiem – można ją z powodzeniem leczyć. Pierwszym sygnałem alarmowym, jaki winien skłonić cię do wizyty u medyka, jest rok bezskutecznych starań o potomka. Jeżeli w tym czasie ty ani twój partner nie stosowaliście żadnej antykoncepcji jak też współżyliście z częstością przynajmniej 4 razy w tygodniu, doktor orzeknie bezpłodność oraz zacznie szukanie jej powodów. Pamiętaj, iż diagnostykę bezpłodności prowadzi się jednocześnie u obojga współmałżonków. Lekarz może wtenczas zalecić tak zwany test na płodność.
By ustalić przyczyny niepłodności, małżonka musi poddać się ginekologicznym badaniom (szczególnie istotne będzie USG narządów rodnych), badaniom hormonów jak też wykonać cytologię. Do tego medyk będzie śledził owulację. Jeżeli wyniki wszystkich owych badań będą prawidłowe, kobietę kieruje się na histeroskopię jak też na rentgen kraków (moja strona) narządów rodnych, by sprawdzić, czy drożne są jajowody. Może się też okazać, iż zapłodnienie u danej pary nie jest możliwe ze względu na zupełny brak plemników w spermie mężczyzny czy też nieodwracalnie zatrzymaną owulację u współmałżonki.

Wówczas dopuszcza się użycie nasienia anonimowego dawcy użyczanego przez bank spermy bądź zapłodnienie komórki jajowej zaczerpniętej od innej kobiety (może być to dawczyni anonimowa albo osoba z rodziny kobiety.