Najlepsze uzdrowiska w na naszej ziemi

przez | 9 lipca 2021
Ciechocinek to miejscowość i gmina w województwie kujawsko-pomorskim. Leży na Kujawach, w pow. aleksandrowskim. Miejscowość ta położona jest jest w Kotlinie Toruńskiej, w szerokiej dolinie Wisły, na lewym jej brzegu. Jest to jedno z najdawniejszych miast na Kujawach. Pierwsze adnotacje o nim datuje się na 1065 r.

Wody solankowe

Autor: David Skinner
Źródło: http://www.flickr.com

W 1791 zamyślano zbudować w tej okolicy warzelnie soli, bowiem na terenie Ciechocinka odnaleziono wówczas solanki.

Ten materiał jest dla Ciebie atrakcyjny? Jeśli tak to, zobacz również podobne witryny, które mają informacje na opisywany temat.

Z roku 1828 wywodzi się pierwsza adnotacja o leczniczym działaniu miejscowych zdrojów. Pierwsze kąpiele miały miejsce w wiekowej oberży folwarcznej na ulicy Bema. Przyspieszyło to rozwój tej miejscowości. Dnia 4 lutego 1919 r. Ciechocinek uzyskał prawa miejskie. Ciechocinek był ważnym kurortem w Królestwie Polskim w XIX wieku. Największym problemem Ciechocinka były powodzie w latach 70 XX w., wówczas wybudowano tu elektrownię wodną która pełni także funkcje retencyjnego zbiornika.

Jest to nadal miasto o charakterze zdrojowym. W mieście praktycznie przemysł nie istnieje, znajdują się w tym miejscu m.in. szpitale kuracyjne, sanatoria, ośrodki wczasowo-turystyczne, zakłady przyrodolecznicze, hotele, restauracje, warzelnia soli. Część zdrojowa jest bogata w zieleń skwerów, klombów i dywanów kwiatowych. Podstawą rozwoju są wody lecznicze, m.in.: chlorkowo-sodowe oraz borowe, które pochodzą z licznych na owym terytorium zdrojów solankowych. Kuruje się tutaj schorzenia organów ruchu, gośćcowe, kobiece, układu krążenia, rematoidalne zapalenie stawów.

seniorzy

Autor: Monika Kulej
Źródło: BAREL POLAND
W tym celu stosuje się dużo zabiegów, między innymi kąpiele solankowe, zawijania borowinowe, balneoterapie (irygacja, klimatoterapia), gimnastykę oraz masaże.

Skoro rzuciłeś okiem na umieszczone w tym serwisie teksty, to ponadto zerknij na opracowanie, które też niewątpliwie przypadnie Ci do gustu.

Jeśli zatem przewidujesz wyjazd do sanatorium Ciechocinek – link do strony www – może być strzałem w dziesiątkę. Znajdują się w tym miejscu sanatoria: „Wrzos”, „Zdrowie”, „Łączność”, i Biuro Turystyczne Rejs. Ciechocinek jest też doskonałym miejscem na wczasy bądź niedzielne wypady z rodzinką, gdyż znajduje się tu rozbudowana baza hotelowa. Przystępne położenie przy drodze A1 czyni Ciechocinek łatwo osiągalnym punktem do wypoczynku weekendowego dla mieszkańców Łodzi, Gdańska czy Stolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*