
W 1791 zamyślano zbudować w tej okolicy warzelnie soli, bowiem na terenie Ciechocinka odnaleziono wówczas solanki.
Ten materiał jest dla Ciebie atrakcyjny? Jeśli tak to, zobacz również podobne witryny, które mają informacje na opisywany temat.
Z roku 1828 wywodzi się pierwsza adnotacja o leczniczym działaniu miejscowych zdrojów. Pierwsze kąpiele miały miejsce w wiekowej oberży folwarcznej na ulicy Bema. Przyspieszyło to rozwój tej miejscowości. Dnia 4 lutego 1919 r. Ciechocinek uzyskał prawa miejskie. Ciechocinek był ważnym kurortem w Królestwie Polskim w XIX wieku. Największym problemem Ciechocinka były powodzie w latach 70 XX w., wówczas wybudowano tu elektrownię wodną która pełni także funkcje retencyjnego zbiornika.
Jest to nadal miasto o charakterze zdrojowym. W mieście praktycznie przemysł nie istnieje, znajdują się w tym miejscu m.in. szpitale kuracyjne, sanatoria, ośrodki wczasowo-turystyczne, zakłady przyrodolecznicze, hotele, restauracje, warzelnia soli. Część zdrojowa jest bogata w zieleń skwerów, klombów i dywanów kwiatowych. Podstawą rozwoju są wody lecznicze, m.in.: chlorkowo-sodowe oraz borowe, które pochodzą z licznych na owym terytorium zdrojów solankowych. Kuruje się tutaj schorzenia organów ruchu, gośćcowe, kobiece, układu krążenia, rematoidalne zapalenie stawów.
