Najlepsze uzdrowiska w na naszej ziemi

przez | 1 kwietnia 2022
Ciechocinek to miejscowość i gmina w województwie kujawsko-pomorskim. Leży na Kujawach, w pow. aleksandrowskim. Miejscowość ta położona jest jest w Kotlinie Toruńskiej, w szerokiej dolinie Wisły, na lewym jej brzegu. Jest to jedno z najdawniejszych miast na Kujawach. Pierwsze adnotacje o nim datuje się na 1065 r.

Wody solankowe

Autor: David Skinner
Źródło: http://www.flickr.com

W 1791 zamyślano zbudować w tej okolicy warzelnie soli, bowiem na terenie Ciechocinka odnaleziono wówczas solanki.

Ten materiał jest dla Ciebie atrakcyjny? Jeśli tak to, zobacz również podobne witryny, które mają informacje na opisywany temat.

Z roku 1828 wywodzi się pierwsza adnotacja o leczniczym działaniu miejscowych zdrojów. Pierwsze kąpiele miały miejsce w wiekowej oberży folwarcznej na ulicy Bema. Przyspieszyło to rozwój tej miejscowości. Dnia 4 lutego 1919 r. Ciechocinek uzyskał prawa miejskie. Ciechocinek był ważnym kurortem w Królestwie Polskim w XIX wieku. Największym problemem Ciechocinka były powodzie w latach 70 XX w., wówczas wybudowano tu elektrownię wodną która pełni także funkcje retencyjnego zbiornika.

Jest to nadal miasto o charakterze zdrojowym. W mieście praktycznie przemysł nie istnieje, znajdują się w tym miejscu m.in. szpitale kuracyjne, sanatoria, ośrodki wczasowo-turystyczne, zakłady przyrodolecznicze, hotele, restauracje, warzelnia soli. Część zdrojowa jest bogata w zieleń skwerów, klombów i dywanów kwiatowych. Podstawą rozwoju są wody lecznicze, m.in.: chlorkowo-sodowe oraz borowe, które pochodzą z licznych na owym terytorium zdrojów solankowych. Kuruje się tutaj schorzenia organów ruchu, gośćcowe, kobiece, układu krążenia, rematoidalne zapalenie stawów.

seniorzy

Autor: Monika Kulej
Źródło: BAREL POLAND
W tym celu stosuje się dużo zabiegów, między innymi kąpiele solankowe, zawijania borowinowe, balneoterapie (irygacja, klimatoterapia), gimnastykę oraz masaże. Jeśli zatem przewidujesz wyjazd do sanatorium Ciechocinek – link do strony www – może być strzałem w dziesiątkę. Znajdują się w tym miejscu sanatoria: „Wrzos”, „Zdrowie”, „Łączność”, i Biuro Turystyczne Rejs. Ciechocinek jest też doskonałym miejscem na wczasy bądź niedzielne wypady z rodzinką, gdyż znajduje się tu rozbudowana baza hotelowa. Przystępne położenie przy drodze A1 czyni Ciechocinek łatwo osiągalnym punktem do wypoczynku weekendowego dla mieszkańców Łodzi, Gdańska czy Stolicy.