Masz dziecko? Sprawdź, w jakiej sytuacji należy zapisać się na wizytę do logopedy

przez | 5 marca 2022
Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko prawidłowo się rozwijało. Dlatego ze szczęściem w oczach obserwujemy, gdy pociecha zaczyna siadać, chodzić, a potem mówić pierwsze słowa. Niestety czasem ma kłopot z poprawną wymową, co jest powodem naszych zmartwień. By jak najszybciej poradzić sobie z tą trudnością, potrzebny jest nam profesjonalny logopeda Poznań. Kiedy umówić się na wizytę?

logopeda

Autor: Eden, Janine and Jim
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwszym symptomem, że pomoc logopedy jest nieunikniona, to kłopoty z mówieniem. Trudności mogą nie tylko dotyczyć seplenienia.

Jeśli stworzony tutaj artykuł zajął Cię i pragniesz więcej, to na pewno przypadnie Ci do gustu link do witryny laserowa korekcja wzroku opole, gdzie znajdziesz sporo postów.

Maluszek może również mówić przez nos, zamieniać głoski dźwięczne na bezdźwięczne czy nie wymawiać samogłosek ustnych. Rodzice nie mogą odwlekać wizyty także w przypadku, gdy mają obawy, że dziecko słabo słyszy. W jaki sposób to odkryć? Szkrab nie przychodzi do ciebie mimo, iż kilka razy go o to prosisz albo przywołujesz go z drugiego końca pokoju, a on nawet nie odwraca głowy. Lepiej jest skontrolować czy wynika to z jego nieusłuchania, czy może występują jakieś zmiany anatomiczne w budowie aparatu słuchu. Im wcześniej wykryjemy nieprawidłowości, tym prościej będzie je skorygować. Ponadto logopeda będzie niezbędny, gdy maluch się jąka albo mimo, że ma już trzy lata – mówi tylko za pomocą sylab bądź rozmawia decydowanie mniej niż jego rówieśnicy, z którymi bawi się w piaskownicy. Warto jest obserwować zachowania swojego szkraba, by móc jak najszybciej zareagować. W czym pomoże nam specjalista? W zależności od tego, jaki jest powód nieodpowiedniego mówienia, mogą być to na przykład specjalne ćwiczenia, które uchronią go przed późniejszymi kłopotami z czytaniem, pisaniem oraz mówieniem. Trudności z prawidłową wymową mogą również być spowodowane 3-cim migdałkiem, co zmusi nas do odwiedzin laryngologa, jaki zdecyduje czy migdałek należy wyciąć.

psycholog

Autor: TownePost Network
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli z kolei dostrzegłeś inne problemy u swojego dziecka, np. niechęć do zabawy z innymi maluchami, jąkanie, obgryzanie paznokci lub zazdrość o młodsze rodzeństwo, powinno się sprawdzić, co powie na ten temat psycholog dziecięcy Poznań. Nie odkładaj wizyty, gdyż na przekór temu, co myślisz, nie jest ona powodem do wstydu. Korzystniej jest spotkać się ze specjalistą i odzyskać spokój bądź zacząć niezbędną terapię, aniżeli trapić się, że nasze dziecko nie rozwija się właściwie albo jest za nerwowe. Czasem już jedna wizyta starczy, by uzyskać spokój i pozbyć się strachu.