mam acl, odtworzenie więzadła krzyżowe

przez | 9 lipca 2021
Kolano jest stawem, które jest zmuszone wytrzymywać ogromnie duże obciążenia i gwarantuje wykonywanie różnych ruchów. Jego budowa jest zadziwiająca.

Zdarza się jednak, że w czasie wysiłku fizycznego dochodzi do defektu, bólu stawu kolanowego. Jest to dość nierzadka niedyspozycja. Zwłaszcza dotyczy sportowców albo osobników okazjonalnie uprawiających sport.

Kolano

Autor: 2014uknz
Źródło: http://www.flickr.com
Więzadło krzyżowe (ACL) stabilizuje staw kolanowy. Zerwanie więzadła charakteryzuje się niestabilnością stawu kolanowego. Nie u wszystkich może się to objawiać dyskomfortem, w szczególności osoby wiodące ostrożny tryb życia mogą tego nie zauważyć. U około 10% osób z zerwanym ACL niedługo po kontuzji następuje naturalne odzyskanie zupełnej funkcjonalności. Osoby te nawet nie wiedzą, że miały uraz.

Tyczy się to również sportowców.

Zazwyczaj na uraz więzadła narażone są osoby ćwiczące koszykówkę, narciarstwo lub piłkę nożną. Jeżeli dojdzie do całkowitego zerwania więzadła to nie jest ono w stanie się odbudować. Dla odzyskania pełnej zręczności ruchowej zalecana jest od http://www.artemed.plyżowego . Operację wykonuje się w okresie od 6 tygodni do 4 miesięcy po powstaniu się urazu. Przede wszystkim trzeba wyleczyć więzadła poboczne i torebkę stawową.

Na tym etapie korzystny jest stabilizator stawu kolanowego.

Aczkolwiek już po 2 tygodniach konieczna jest rehabilitacja, która zapobiega przykurczom stawu i uwiądom mięśniowym. Brak wyprostu kolana może być przeciwwskazaniem do rekonstrukcji więzadła kolanowego. Po urazie kolana może pojawić się krwiak lub uszkodzenie łąkotki co należy wykurować przed zabiegiem.

Artemed

Autor: Artemed
Źródło: http://www.artemed.pl/

Operacja nieodzowna jest u sportowców i osób aktywnych fizycznie.

Nie ociągaj się! Jeśli zaintrygował Cię nasz wpis, to na nowej witrynie wyszukasz dalsze wątki (https://www.rehafit.org/lokiec-tenisisty-kontuzja/) na ceniony przez siebie wątek.

Niemniej jednak nim podejmie się decyzję o rekonstrukcji ACL trzeba oszacować stopień urazu więzadła, stan funkcjonalny kolana, niestabilność kolana. Po operacji kolano usztywnia się, po 3-4 dniach możemy opuścić szpital. Żeby odzyskać całkowitą sprawność nieodzowna jest też 6-9 miesięczna rehabilitacja, jednak dużo wcześniej możemy spacerować. Przez pierwsze trzy miesiące należy nosić stabilizator. Czasami może dojść do drobnych powikłań, ale w większej części schorzeń zabieg i rehabilitacja toczą się bezproblemowo.