Kto powinien poddać się badaniu o nazwie cystoskopia?

przez | 17 czerwca 2022
Dzisiaj można wykonać dużo badań. Można zbadać sobie prawie wszystko. Od węzłów chłonnych przez woreczek żółciowy po nerki. Wyniki badań moglibyśmy odebrać zazwyczaj w przychodni, w jakiej robiliśmy badania.

kobieta w koszulce nocnej na łóżku

Autor: Danni Angel
Źródło: http://www.flickr.com
W urologii oraz nefrologii moglibyśmy wykonać badanie o nazwie cystoskopia. Jest to badanie, które polega na wprowadzeniu do pęcherza moczowego szczególnego przyrządu przez cewkę moczową. Skierowanie na tego typu badanie, Pacjent otrzymuje zazwyczaj od lekarza urologa. Badanie to jest finansowane przez NFZ, ale można je także zrobić prywatnie. Na takie badanie (wymaz z nosa u dzieci) urolog może skierować pacjenta, jeśli podejrzewa przeróżne nieprawidłowości w działaniu dolnych dróg moczowych lub jeżeli wystąpił krwiomocz, cykliczne infekcje dróg moczowych lub jeżeli jest podejrzenie wystąpienia nowotworu pęcherza moczowego. Badanie to jest szybkim sposobem na ocenę stanu pęcherza moczowego. Badanie to jest przeprowadzane po zabiegu usunięcia rakowych zmian, jakie występowały na narządach moczowych. Podczas zabiegu może być również przeprowadzona cystolitotomia, jaka polega na usuwaniu z układu moczowego kamieni poprzez rozbijanie ich.
Przed wykonaniem badania, lekarz zlecić może przeprowadzenie badania ogólnego krwi. Bezpośrednio przed zabiegiem trzeba oddać mocz, żeby pęcherz został opróżniony. Trzeba również przemyć dokładnie krocze. Osoby, które mają wykrytą infekcję przewodów moczowych, mogą zażyć przed zabiegiem leki przeciwbakteryjne zapisane przez lekarza. Te osoby, u których użyte będzie ogólne znieczulenie, muszą być na czczo.

Badanie takie przypomina wizytę u ginekologa, ponieważ pacjent siąść musi na fotelu z ugiętymi kończynami dolnymi w biodrowych oraz kolanowych stawach. Stopy położone są na podpórkach. Wówczas cewka moczowa jest bardziej widoczna.