Kiedy stomatolog może skierować pacjenta na badanie pantomograficzne?

przez | 16 czerwca 2022
Zdjęcia pantomograficzne są to fotografie rentgenowskie zakrzywionych struktur żuchwy oraz szczęki. Tego typu zdjęcie niezwykle często jest określane kolokwialnie zdjęciem panoramicznym.
Bardzo wielu pacjentów w czasie stomatologicznego leczenia dostaje od doktora zalecenie zrobienia zdjęcia pantomograficznego zębów.

Widelec

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
dziadkowie

Autor: OakleyOriginals
Źródło: http://www.flickr.com
Pantomogram zębów jest specjalnym zdjęciem rentgenowskim, które używane jest w stomatologii. Robiony jest on przy pomocy aparatu, jaki określany jest pantomografem. Do częstych sytuacji, kiedy stomatolog legnica zaleca wykonanie zdjęcia pantomograficznego zalicza się ogólną ocenę stanu zdrowia uzębienia. Czasem na tym zdjęciu dentysta może przypadkiem wykryć zmiany, które żadnych symptomów nie dają. Mogą to być na przykład torbiele albo korzenie, jakie pozostawione są przy niekompletnej ekstrakcji.
Należy także dodać, że zdjęcia pantomograficzne nie są wykonywane u wszystkich pacjentów. Najważniejsze przeciwwskazanie to ciąża. Emitowane przez urządzenie promieniowanie rentgenowskie ma bardzo znaczny wpływ na kształtujący się płód i łatwo może go uszkodzić. Do badania pantomograficznego nie należy się jakoś szczególnie przygotowywać. Tego typu badanie można by wykonać w jakimkolwiek momencie i nie trzeba być na czczo. Nie trzeba również przekazywać dentyście wyników innych badań. Takie badanie jest zupełnie bezbolesne i może zająć parę sekund. Przed zrobieniem zdjęcia trzeba zdjąć na przykład okulary lub biżuterię. Potem należy włożyć specjalny ołowiany ochronny fartuszek, który zabezpiecza inne części ciała przed przyjęciem porcji rentgenowskich promieni. Zadanie, jakie należy do pacjenta to stanie przy aparacie.

Głowica aparatu obraca się wokół głowy przez około 14 sekund. Zdjęcie pojawia się natychmiast na ekranie monitora. Takie badanie należy zrobić przed rozpoczęciem leczenia dentystycznego.