Kiedy może pomóc psycholog dla dzieci? Na czym polega psychoterapia dzieci? Które zachowanie dzieci są niepokojące?

przez | 4 stycznia 2022
Czasem zdarza się, iż nie tylko dorosłe osoby potrzebują pomocy psychologa w ciężkich chwilach. Wymagają jej również najmłodsi, jacy nie radzą sobie z ciężkimi przeżyciami, lub po prostu z trudnościami dnia codziennego. Kiedy zgłosić się do tego typu specjalisty?

smutny chłopiec

Autor: Centrum Komunikacji Gordona,
Źródło: Centrum Komunikacji Gordona,
Dosyć powszechnym problemem, gdy potrzebny jest psycholog dziecięcy, są sytuacje gdy dziecko nie mówi, albo mówi dość mało. Takie problemy mogą dotyczyć bardzo małych pociech w wieku dwóch lat, które nie zaczęły gaworzyć. Podobnie jak starszego dziecka, jakie mówi zaledwie pojedyncze słowa. Czasami pomoc logopedy pomaga, natomiast niestety zdarza się tak, że za tego typu problemami stoją inne sprawy. Problem wszak może mieć podłoże psychologiczne. Psycholog dziecięcy jest w stanie ocenić to jak rozwija się dziecko oraz pomoże znaleźć przyczynę problemów – więcej na >.

Czasem powodem, dla jakiego udajemy się do psychologa jest dziwne zachowanie dziecka. Stałe obgryzanie paznokci, to pewnie jedno z częściej niepokojących zachowań. Jednak są również takie jak uderzanie głową w podłogę, jąkanie jak również rwania włosów z głowy. Dzieciaki często mają problem z poradzeniem sobie z napięciami. Nie umieją sobie jeszcze dobrze poradzić ze stresującymi sytuacjami. Czasem mimo szczerych chęci, rodzic nie dostrzega przyczyny tego typu zachowania. Psycholog może z dobrym skutkiem w tego typu sytuacjach pomóc.

Czasem w momencie większych problemów albo traum potrzebna jest dziecięca psychoterapia.

Gdy klikniesz na pełny wpis (https://psychoterapiawsopocie.pl/), zobaczysz, że zawiera pokrewne wiadomości na omawiany wątek – te dane wciągną Cię totalnie.

Jest ona inna od tej, na jaką chodzą dorosłe osoby. Dziecko właściwie nie zdaje sobie sprawy, że uczestniczy w terapii. Spotkanie to bardziej rodzaj zabawy, z dużą ilością różnego rodzaju aktywności. Jest i malowanie, i śpiewanie i granie scenek. Sporą rolę w tego typu psychoterapii odgrywają też też rodzice. Psychoterapia jest przydatna, kiedy dziecko doświadcza różnych lęków, ma fobie albo nerwice. Na tego typu zajęciach dzieciaki uczą się w jaki sposób rozwiązywać swoje problemy oraz są bardziej pewne siebie. Dobrze jest skorzystać z tego rodzaju pomocy, by wesprzeć naszą pociechę w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.

psychologia

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com
Jest jeszcze sporo innych sytuacji, kiedy pomoc psychologa albo dziecięcego psychoterapeuty jest czymś bardzo ważnym. Nie powinno się bagatelizować tego, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Czasem, opiekunom ciężko jest spojrzeć z boku i dostrzec przyczynę problemów. Wtedy pomóc może właśnie specjalista – .