Ze względu na ważną rolę w kontrolowania stanu samopoczucia badanego kardiomonitory powinny znajdować się w większości placówek szpitalnych. Jest to bardzo ważny i potrzebny sprzęt. Wyjątkowo prosty w obsłudze i upraszczający pracę personelu medycznego. Gdy na początku choremu jest udzielona pomoc przedmedyczna kolejnym krokiem jest podłączenie chorego pod kardiomonitor.
Kardiomonitory pozwalają na systematyczne monitorowanie i rejestrowanie parametrów życiowych pacjenta, dlatego też powinny znajdować się m.in. na: oddziałach intensywnej opieki medycznej,salach operacyjnych,placówkach „chirurgii jednego dnia”,oddziałach dziecięcych i noworodkowych, kardiologii, neurologii oraz w Szpitalnych Oddziałach Ratownictwa tzw. SOR. Znajduje użycie na większej ilości placówek szpitalnych, w prywatnych klinikach,
gabinetach zabiegowych, budynkach opieki, zakładach opiekuńczo-leczniczych, poradniach, ratownictwie medycznym, medycynie sportowej a także w okolicznościach domowych. użytkowany jest zwłaszcza wtedy gdy u pacjenta istnieje wymóg ciągłej analizy funkcji życiowych, a stan chorego pozwala na jego bytność w domostwie (przykłady).
Kardiomonitor ofiaruje nam poczucie bezpieczeństwa i komfortu w opiekowaniu się nowo narodzonymi dziećmi. Pośród popularnych nazw można przytoczyć: monitor parametrów życiowych pacjenta, monitor ffunkcji życiowych, monitor chorego, kardiomonitor. Miano może wskazywać na to samo narzędzie, może jednak również wskazywać na zakres mierzonych parametrów pisząc do monitorów czynności życiowych tylko pomiary pulsu, wysycenia krwi tlenem oraz nieinwazyjnego
ciśnienia krwi. Kardiomonitor poza wymienionymi zapewnia monitorowanie pracy serca poprzez zintegrowany moduł EKG pozwalający na diagnostykę pracy mięśnia sercowego.