Jakie mogą być objawy grzybicy skóry głowy oraz co ją może powodować?

przez | 10 lipca 2021
Spadek odporności organizmu może okazać się przyczyną mnóstwa dolegliwości. Do jednej z nich może należeć grzybica skóry głowy. Jest to jedno z najbardziej popularnych schorzeń dermatologicznych, które w znacznym stopniu może wpływać na jakość życia.

Niestety przypadłość ta mogłaby dotykać również dzieci, a jest dolegliwością zaliczającą się do niezwykle zakaźnych.
Na szczęście taką grzybicę można by leczyć, jednak może wymagać to rozmowy z lekarzem oraz zastosowanie odpowiedniej terapii. W jej trakcie konieczne jest, aby skóra głowy była w delikatny sposób zadbana. Chodzi tu o stosowanie środków o działaniu bakteriobójczym, gdyż dolegliwość ta powodowana jest pojawianiem się takich grzybów jak przykładowo Trichophyton tonsurans. Są one naturalnym elementem mikroflory skóry na głowie, przy czym mogłyby zostać przyczyną opisywanej dolegliwości, jeżeli wytrzymałość organizmu ulegnie redukcji przez stosowanie antybiotyków. Posiadają one szerokie spektrum oddziaływania, niestety czasem również niepożądanego.

aktywny wypoczynek nad jeziorem

Autor: Familjen Helsingborg
Źródło: http://www.flickr.com
Do odmiennych źródeł mogą należeć nie zachowywanie właściwej higieny, przegrzanie albo zranienie skóry głowy. Takie przyczyny mogłyby ułatwiać wnikanie w głąb naskórka różnego typu dermatofitów. Grzybica skóry głowy może objawiać się poprzez pojawianie się poszczególnych pozbawionych włosów obszarów, które zazwyczaj są ułożone w tej samej linii. Poza tym jeśli są zaczerwienione, może to świadczyć o stanie zapalnym.

Trzeba jednak pamiętać, że różne rodzaje grzybów mogą wywołać innego typu reakcje ciała. Dla przykładu grzyby rodzaju Trichophyton powodują generowanie dużej liczby w nierówny sposób połamanych włosów.