Jakie dolegliwości można zdiagnozować przez badanie moczu i co znaczy białko w moczu?

przez | 9 lutego 2022
Jest to fundamentalne badanie, które dostarcza informacji o pracy samych nerek, lecz także o pracy różnych narządów takich jak wątroba lub trzustka. Pozwala również stwierdzić, czy w drogach moczowych nie mamy stanu zapalnego.

Warzywa

Autor: Rick Ligthelm
Źródło: http://www.flickr.com
Badanie moczu polega na sprawdzeniu jego kwasowości oraz obecności białka, bilirubiny i glukozy. Obecność białka w moczu wskazywać może na choroby nerek. Może również wskazywać na stan zapalny dróg moczowych lub niesprawność krążenia. Jeżeli białko pojawi się w moczu ciężarnej pani, wtedy może być to znak stanu przedrzucawkowego. Obecność bilirubiny w moczu może świadczyć o żółtaczce mechanicznej bądź o marskości wątroby. Obecność glukozy może stwierdzać cukrzycę albo zapalenie dróg moczowych. Odwirowanie moczu pozwala rozdzielić części stałe od płynu. W osadzie moczu jest badana obecność krwinek białych oraz bakterii, lecz także krwinek czerwonych, nabłonków i różnych nieprawidłowych form komórkowych, które mogą wskazywać na dolegliwości nerek. Jeżeli w moczu są bakterie, to wtedy musi być zrobiony posiew moczu.
Aby badanie moczu było najbardziej miarodajne, dzień przed jego pobraniem należy cały czas przyjmować zalecone lekarstwa. Nie należy spożywać alkoholu oraz znacznych ilości kawy (Polecam sklep online z kawą gorilla coffee) i herbaty. Nie można także żuć gumy i korzystać z preparatów, które odświeżają oddech. Należy także unikać jedzenia buraków, rabarbaru i znacznych ilości marchewki, gdyż te warzywa mogą mieć wpływ na zmianę barwy moczu. Trzeba także stronić od wykonywania bardziej znaczącego fizycznego wysiłku. Próbka moczu pobierana jest do szczególnego zbiorniczka, który moglibyśmy kupić w aptece.

Przed oddaniem próbki moczu do zbiorniczka, należy umyć ręce i dokładnie podmyć okolice ujścia cewki moczowej. Nie należy dotykać wewnętrznej strony zbiorniczka. Do badania jest wykorzystywany mocz z nocy ze strumienia środkowego.