Jaka postać terapii jest najlepsza dla ludzi cierpiących na różne fobie?

przez | 25 lutego 2022
Każda osoba, która podjęła decyzję o wizycie u Psychologa na pewno zastanawiała się choć przez chwilkę dokąd udać się. Można odnaleźć niezwykle wiele ogłoszeń o takich miejscach, gdzie odnajdziemy specjalistyczną pomoc.

terapia

Autor: Kostrzewa PR
Najstarszym podejściem do chorego jest psychologia, którą utworzył Z. Freud. Praca z pacjentem opiera się na dotarciu do nieporozumień wewnętrznych pacjenta, zrozumieniu istoty tych konfliktów i wpływu na aktualne zachowanie pacjenta. Konflikty nieuświadomione mogą wywoływać lęk oraz wiążące się z nim emocjonalne zaburzenia. Może to być apatia, fobie czy też smutek. Tego typu terapia u psychoterapeuty przeważnie trwa niezwykle długi czas. Może to być rok albo nawet kilkanaście lat. Konsultacje z pacjentem odbywają się co najmniej raz w tygodniu o takiej samej porze. Pacjent wybiera tematy do rozmowy a rolą terapeuty jest jedynie słuchanie i interpretowanie wszystkiego co mówi pacjent. Taki terapeuta nie dzieli się wiadomościami z życia osobistego lub swoimi przeżyciami. Forma ta jest wskazana zwłaszcza w sytuacji, kiedy pacjent chciałby zmienić siebie na poziomie głębszym oraz jeśli chciałby na nowo zbudować swoją osobowość.
Podejście behawioralno-poznawcze opiera się na takim założeniu, że symptomy oraz problemy przeżywane przez chorego są efektem uczenia się. Podobnie jak uczymy się poprawnie zachowywać, podobnie uczymy się zachowywać źle w taki sposób, który jest przeszkodą.

Ekscytuje Cię ta porada? Jeśli szukasz dodatkowych informacji, które też okażą się przydatne, kliknij tutaj i sprawdź więcej w tej treści (http://www.zdrowie-legionowo.pl/).

W podejściu behawioralno-poznawczym uwaga psychoterapeuty jest skupiona na rzeczywistym okresie czasu, a w niewielkim stopniu odnosi się do przeszłości. Tak jak uczymy się przystosowawczego myślenia i zachowań, to zadanie teraz polega na oduczeniu się wszystkich poprzednich nawyków i na uczeniu się innych, które są w większym stopniu przystosowawcze. Ta terapia trwa krócej niż terapia psychodynamiczna.

Zwykle zajmuje ona kilka lub kilkanaście miesięcy. Terapeuta objaśnia Pacjentowi generowanie zaburzenia i motywuje do działania. Jest to bardzo dobra terapia dla osób, które cierpią na zaburzenia lękowe oraz fobie.