Jak zadbać o własną emeryturę?

przez | 25 marca 2022
Chciałbym odrobinę napisać na temat tego jak ludzie mogą zabezpieczyć własną przyszłość, to znaczy emeryturę. A trzeba wiedzieć, że zwłaszcza te zamożne osoby powinny wiedzieć, że jeśli nie chcą rezygnować z ponadprzeciętnego standardu życia to we wszystkich przypadkach powinny w jakiś sposób oszczędzać bądź inwestować. Zwłaszcza godne zainteresowania są obligacje państwowe – i nie tylko takie polskie! Należy dywersyfikować koszyk obligacji, ponieważ w końcu bez dwóch zdań nie powinniśmy zbytnio ryzykować. Sam osobiście nie lubię ryzyka – bardzo dobrze na tym wychodzę…

Autor: pfala
Obligacje państwowe (wejdź na stronę: przeczytaj) są wspaniałe, bo przecież mamy możliwość być może nie zarobić za dużo, ale przynajmniej spowodować, że nawet ogromny kryzys ekonomiczny nie sprawi, że stracimy własny majątek. W wielu przypadkach duże ryzyko sprawia, iż w razie większych perturbacji tracimy sporą część swojego majątku. A więc czymś istotnym jest to by nie myśleć, iż inwestowanie w obligacje tylko jednego państwa jest OK. I dlatego trzeba skorzystać z usług solidnych firm inwestycyjnych, które tak jakby słyną z bardzo dobrej skuteczności. Na szczęście nie wszyscy inwestorzy to hazardziści, którzy ostro grają.

Chciałbym również nieco napisać na temat rynku alternatywnego – czyli jest bardzo duży sens w inwestowaniu pieniędzy w takie nieco mniej popularne spółki. Wychodzę z takiego założenia, że jakąś tam część własnych inwestycji można ulokować w takie przedsięwzięcia. W końcu rynek alternatywny (obszerne opracowanie: ) to naprawdę duże ryzyko, ale także bardzo dobra szansa na jakiś sukces. A więc naprawdę warto ryzykować, bo potem profity mogą być niemałe. Chociaż oczywiście nie muszą… Czyli należy zachować całkowitą ostrożność, a zapewne wszystko będzie dobrze. Takie przynajmniej są założenia – nie ma sensu być wiecznym pesymistą.

Należy być raczej realistą – takim człowiekiem, który bardzo dobrze wie, że jeśli chciałby bardzo dobrze radzić sobie na emeryturze, w żadnym razie nie może być nadmiernym ryzykantem, choć oczywiście zachowawczość również nie jest wskazana. A więc podsumowując: jeśli chcesz zabezpieczyć własną przyszłość i pieniądze, żeby nie klepać biedy na stare lata, musisz zacząć działania już teraz. Jeżeli o tym zapomnisz, znacząco pogarszasz swoje szanse na taką emeryturę o której w tym momencie marzysz.

Masz chęć poznać inny aspekt prezentowanej sprawy? Przeczytaj więcej porad w treści (https://eurea.pl/) – one na pewno mogą rzucić nowe światło na prezentowany problem.

Pewnie zależy Ci na dogodnej emeryturze, a więc nigdy nie powinieneś zignorować tego zagadnienia.