Jak wygląda postępowanie windykacyjne? Co zrobić, kiedy zadzwoni do nas windykator? Jak się zachowywać?

Każdy, kto ma pewne niezapłacone rachunki, niewyrównany debet na koncie bankowym lub inne zaległości finansowe może oczekiwać, iż w określonym momencie dostanie telefon od firmy windykacyjnej. Rozmowa z windykatorem często nie jest zbyt miła i bardzo często budzi strach i agresywne nastawienie. Niestety dość często ludzie zatrudnieni w firmach windykacyjnych odznaczają się arogancją, co nie pomaga w rozwiązaniu problemu.

Dług
Wprowadził: Christian Schnettelker
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli dostaniemy telefon od windykatora przede wszystkim powinniśmy zachować spokój i wymagać od dzwoniącego, żeby ten jasno oraz precyzyjnie wyjaśnił sprawę zadłużenia. Dłużnik ma pełne prawo (dobry prawnik - sprawdź) wiedzieć konkretnie o jaką kwotę chodzi oraz z czego się ona wzięła. Firma windykacyjna musi również wysłać listownie pismo które wzywa nas do spłaty kwoty zadłużenia z objaśnieniem podstawy roszczenia. Jeśli nie ma wątpliwości co do podstawy roszczenia, trzeba spokojnie umówić się z dzwoniącym na termin spłaty. Windykator najczęściej nalega na jak najszybszą i jednorazową spłatę zadłużenia, jednakowoż w przypadku ciężkiej sytuacji finansowej dłużnika, ma on prawo prawo międzynarodowe prosić o rozłożenie spłaty na kilka rat.

Ażeby uniknąć problemów z firmą windykacyjną powinno się ustalić faktycznie realny termin spłaty zadłużenia, z jakiego dłużnik może się wywiązać. Obiecywanie nierealnych terminów może spowodować początkowo ostrzejsze i bardziej wrogie działania windykatora, a w przypadku dalszej zwłoki w płatności nawet skierowanie takiej sprawy na drogę sądową i potem komorniczą. Rzeczowe przedstawienie windykatorowi naszych możliwości uregulowania długu umożliwi na ustalenie warunków spłaty oraz bezproblemowe zakończenie sprawy w firmie windykacyjnej - Moja Windykacja.


Zobacz również

Jak racjonalnie korzystać z zabiegu farbowania włosów, żeby zanadto nie niszczyć ich struktury

biokap farby
Wprowadził: Bitterroot
Źródło: http://www.flickr.com
Koloryzacja włosów to dość popularny zabieg fryzjerski. Ze wspomnianej usługi, oferowanej skądinąd przez wszystkie salony fryzjerskie, często korzystają tak dziewiętnastolatki, jak i kobiety po dwudziestce, jak również seniorki. Sęk w tym, by podczas zabiegów koloryzacji nie zniszczyć włosów.
Dłużnicy
Wprowadził: OTA Photos
Źródło: http://www.flickr.com
W relacjach z firmą windykacyjną nie powinniśmy unikać telefonów oraz rozmów z windykatorami, bo to przyśpieszy niekorzystną dla nas procedurę sądową i komorniczą. Regulacja długu w okresie windykacji polubownej dotyczy wyłącznie kwoty głównej i ewentualnych odsetek ustawowych, natomiast sąd i komornik doliczą inne opłaty oraz koszty postępowania, które będzie trzeba spłacić.

Warto więc pokonać strach i niechęć, i wynegocjować z windykatorem dogodny dla nas, a nie dla firmy windykacyjnej termin spłaty, by jak najszybciej i bez dalszych przykrych zdarzeń zakończyć sprawę. Jeśli o to nie zadbamy nasza sytuacja będzie dość trudna, a przecież nikt nie chciałby trafić na takie coś, jak lista dłużników. Zadbajmy więc o to profesjonalnie i we właściwym czasie, ażeby nie było zbyt późno.
20/01/08, 08:05:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.