Jak należy obliczać podatek dochodowy? Na jakie kwestie sprawy powinniśmy zwrócić uwagę? Co jest najbardziej istotne?

Czasami można odnieść wrażenie, że sprawy finansowe oraz prawne są zarezerwowanie dla kogoś innego, z pewnością nie dla nas. Dzieje się tak, gdyż ich nie rozumiemy, a na pewno nie w takim sensie, w jakim pragnęlibyśmy. To odnosi się do wielu osób, na pewno natomiast nie jest to przyjemne, gdy nie wiemy, w jaki sposób wyjaśnić jakieś zagadnienie, jakie jest nam w określonym momencie potrzebne. Oczywiście wiele pojęć z takiego obszaru jest za bardzo trudnych, jak odsetki za zwłokę, by je ot tak pojąć, pomimo to kilka z nich każdy z nas może przyswoić.

jak obliczyć podatek
Wprowadził: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Tak jest np. jeżeli chodzi o podatki. Weźmy przykładowo podatek dochodowy liniowy - Cena Biznesu. Wielu początkujących właścicieli firm nie wie faktycznie, jak obliczać miesięczną lub kwartalną zaliczkę na tego typu podatek dochodowy. Przedsiębiorcy rozliczający się na normalnych zasadach, czyli według skali podatkowej mogą przeznaczyć składki na ubezpieczenie społeczne, zaś od podatku opłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne, a także 556,02 zł. - jest to kwota zmniejszająca podatek. Ażeby obliczyć tego rodzaju podatek (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy-wiesz-ile-wynosi-calkowity-koszt-zatrudnienia-pracownika) należy od kwoty dochodu odliczyć koszty od początku roku, dzięki temu zyskujemy kwotę dochodu.

Od uzyskanej tak kwoty dochodu musimy odjąć możliwą do rozliczenia stratę z lat ubiegłych, a jednocześnie sumę zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne w danym roku podatkowym. Uzyskamy dochód do opodatkowania, który zaokrąglamy do pełnych złotych. Następnie należy pomnożyć podstawę opodatkowania przez 18-procentową stawkę podatku do 85,528 złotych dochodu, zaś powyżej tej kwoty trzydzieści dwa procent - http://cenabiznesu.pl/-odsetki-za-zwloke-koniecznie-zaplac-zus-w-terminie. Tak uzyskamy kwotę podatku. W dalszej kolejności od podatku należy odjąć sumę opłaconych w określonym roku składek na ubezpieczenie zdrowotne, w ten sposób otrzymujemy podatek jaki jest należny za cały rok.


Zobacz również

1 procent na rzecz różnych organizacji pożytku powszechnego

stos monet
Wprowadził: Vicky Hugheston
Źródło: http://www.flickr.com
Aktualnie rozliczając się z podatku dochodowego od osób fizycznych istnieje ewentualność przekazania jednego procentu dla różnorodnych organizacji pożytku publicznego. Zasada 1% dla opp istnieje już przez ogromnie długi czas oraz bezsprzecznie powinno się korzystać z tej ewentualności. Na sam początek warto jednak dowiedzieć się czym tak właściwie jest opp i co konkretnie znaczy to pojęcie.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.