Jak można sobie radzić, jeśli u dziecka pojawią się jakieś problemy w ruchowym czy neurologicznym rozwoju.

przez | 4 stycznia 2022
Każdy rodzic marzy o tym, aby dziecko, którego się spodziewa urodziło się zdrowe i później nie miało żadnych problemów w dalszym życiu. W dużej części sytuacji rzeczywiście tak jest, poza okresowymi grypami i innymi niegroźnymi chorobami maluchom nic innego, poważniejszego się nie dzieje.

Jednak

mózg

Autor: NIH Image Gallery
Źródło: http://www.flickr.com

trafiają się przypadki, gdy pojawi się jakieś schorzenie neurologiczne, ortopedyczne czy genetyczne, które będzie wymagać pewnej opieki i rehabilitacji. Niekiedy problemy będą miały swój początek już w okresie ciąży, przy porodzie czy ujawnią się już w późniejszych latach.

Nie ociągaj się, a jeżeli zainteresował Cię ten temat, to odsyłam tutaj (https://zdrowe-jelita.com/kategoria-produktu/konsultacje/gdansk-konsultacje/). W tym miejscu znajdziesz ciekawe wpisy.

Lecz w każdym przypadku konieczne będzie odpowiednie leczenie, które w wielu przypadkach może pozwolić dzieciom funkcjonować w normalny sposób i czasami wyjść całkiem z choroby. Istotne przede wszystkim będzie to, żeby leczenie takie w ogóle podjąć, bowiem niektórzy rodzice mogą sobie odpuścić walkę i zaczynają być pogodzeni z takim a nie innym stanem ich dzieci. Obecnie do wyboru jest sporo skutecznych sposobów rehabilitacji, jakie niejednokrotnie naprawdę dużo dały.

dziecko

Autor: iStock
Źródło: iStock

Jedna z nich to metoda rehabilitacji bobath, wymyślona już w latach czterdziestych dwudziestego wieku. W jej założeniach jest szeroka pomoc rozwoju we wszystkich obszarach ruchowych, poprzez stymulację wybranych mięśni i równoczesne hamowanie niepożądanych odruchów.

Terapia jest prowadzona w taki sposób, aby przez codzienne ćwiczenia eliminować nieodpowiednie wzorce ruchu, za to w największym stopniu utrwalać te, które są poprawne. W niejednym przypadku bardzo pomocna jest również integracja sensoryczna Warszawa. W kilku słowach jest to proces, jaki organizuje w mózgu wszystkie informacje, jakie dopływają z narządów zmysłu i w oparciu o nie panuje nad mięśniami i koncentracją – S O Y E R. Część dzieci ma jednak większe lub mniejsze problemy z nauką lub koordynacją, i czasami przyczyną takich objawów są właśnie zaburzenia w tym obszarze. Terapia integracji sensorycznej przy pomocy odpowiednich ćwiczeń będzie uczyć dzieci odpowiedniego reagowania na zewnętrzne i wewnętrzne bodźce.