Hospicjum to miejsce specjalistycznej opieki

przez | 13 maja 2022
Niestety, ludzkie ciało bywa zawodne. Schorzenia powiązane z podeszłym wiekiem oraz choroby nowotworowe przeważnie powodują, że człowiek wymaga całodobowej opieki. Bliscy nie zawsze mają szansę mu ją zagwarantować, ponieważ mają własne obowiązki, jak przykładowo praca zawodowa.

dobre hospicjum śląskie

Autor: Interested Bystandr
Źródło: http://www.flickr.com
Poza tym, nie są przeszkoleni medycznie i niektóre zabiegi ich przerastają. W takich sytuacjach alternatywą okazuje się hospicja w Katowicach lub hospicjum w innych miastach Polski. Takich zakładów jest dzisiaj dość wiele, gdyż ciągle zwiększa się zapotrzebowanie na ich usługi. Polskie społeczeństwo bardzo szybko się starzeje. Każde hospicjum zapewnia wysoki poziom opieki, dlatego wiele osób decyduje się na umieszczenie w nim kogoś bliskiego.

W śląskich hospicjach pracują lekarze oraz pielęgniarki, którzy są zaznajomieni z zagadnieniami opieki paliatywnej. Człowiek, jaki znajduje się w końcowym stadium śmiertelnej choroby nie jest osobą zwyczajnie chorą, dlatego jego potrzeby są oczywiście inne, co warto wziąć pod uwagę. Potrzebuje zazwyczaj dużo leków (jakie byłyby w stanie zredukować ból) i towarzystwa innych ludzi. Do hospicjów niekiedy przychodzą wolontariusze, którzy spędzają czas z pacjentami, czytając im książki, grając z nimi w gry planszowe, lub po prostu rozmawiając. Dużo osób martwi się, że umieszczenie chorego w hospicjum oznacza, że się o niego nie troszczy. Jest to bardzo nieodpowiednia postawa, ponieważ w domu nie zawsze można zagwarantować mu wystarczającą opiekę. Ewentualnie, można zastanowić się nad rozwiązaniem, którym jest hospicjum domowe – chory pozostaje z bliskimi, a lekarz oraz pielęgniarka zajmują się nim w ciągu dnia. Jest to ciekawy kompromis, zwłaszcza gdy osoba umierająca nie chce przenieść się do zakładu i byłoby to dla niej związane z problematycznym stresem.

Hospicja to zakłady, jakie specjalizują się w gwarantowaniu pomocy osobom, które umierają. Opiekują się nie tylko ludźmi w wieku podeszłym, ale także małymi dziećmi. Decydując się na umieszczenie bliskich w hospicjum należy wybrać zakład, jaki znajduje się w sąsiedztwie miejsca zamieszkania, aby nie mieć problemów z ewentualnymi odwiedzinami. Dla chorego człowieka naprawdę duże znaczenie ma ciągły kontakt z rodziną oraz przyjaciółmi.