Główne zagrożenia wynikające z nadciśnienia tętniczego, kilka sposobów na jego kontrolę.

przez | 17 czerwca 2022
Choroby serca i układu krążenia od dziesięcioleci zbierają śmiertelne żniwo. Ocenia się, że coraz więcej zgonów spowodowanych jest właśnie z powodu takich chorób, a wszystko jest spowodowane zmianami, które zaszły w życiu naszego społeczeństwa w kilku ostatnich dekadach. Siedząca praca, brak dodatkowej aktywności fizycznej i nieodpowiednie odżywianie mają bardzo duży wpływ na kondycję naszego serca.

Pigułki

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com

A w praktyce bardzo dużo osób unika zarówno właściwego odżywiania, jak również ruchu fizycznego, i stają się oni pacjentami oddziałów kardiologicznych. Istotna jest również kwestia profilaktyki, w naszym kraju niestety stojącej na bardzo kiepskim poziomie, a co się z tym wiąże, świadomości samych ludzi. O ile nikt nie będzie w stanie samodzielnie zrobić sobie echo serca lub EKG, to już samo ciśnienie da się szybko i bezboleśnie zbadać w domowych warunkach, wystarczy jedynie kupić za kilkadziesiąt złotych ciśnieniomierz. I niestety nawet tej prościutkiej czynności zdecydowana większości dorosłych ludzi nie wykonuje, a dzięki temu da się przecież wykryć jedno z głównych schorzeń układu krążenia, czyli za wysokie ciśnienie.

Jak się ocenia, na nadciśnienie choruje w naszym kraju nawet połowa dorosłych ludzi, z czego duża część zupełnie nie ma świadomości tego. A jest jest chorobą (polecamy wybielanie zębów kraków) podstępną i niebezpieczną, bo co prawda bezpośrednio nie jest śmiertelna, ale przyczynia się do niebezpiecznych schorzeń serca i układu krążenia. Wiele osób dowiaduje się niejako przy okazji, że mają podwyższone ciśnienie, jednak niekiedy nawet taka wiedza nie składnia ich do tego, aby zmienić swoje nawyki oraz dowiedzieć się, jak leczyć nadciśnienie tętnicze. Tu szczegóły: zobacz.

tabletki

Autor: epSos .de
Źródło: http://www.flickr.com

W początkowym etapie tej choroby całkowicie wystarczy zmiananiewłaściwych nawyków. Podstawową sprawą, jak przy dużej ilości innych chorób, będzie odpowiednia dieta, opierająca się o większe ilości świeżych owoców i warzyw. Należy zrezygnować z soli, alkoholu i tłuszczów, bo to też są czynniki sprzyjające zwiększeniu ciśnienia, no i koniecznie należy zacząć większą aktywność w życiu, z jak największą ilością ruchu na świeżym powietrzu.