Dla kogo jest psychoterapia? Czy jesteśmy pewni, ażeby rozpocząć tę formę terapii? Co powinniśmy wiedzieć?

przez | 6 maja 2022
Korzystanie z pomocy psychologa stało się dziś dosyć popularne i niemal powszechne. Wybieramy się na terapię ze swoimi codziennymi kłopotami do rozwiązania i różnorodnymi smutkami. Liczymy, że psychoterapeuta poprzez udzielenie nam wsparcia i pomocy zapewni szybką ulgę w cierpieniu. Okazuje się jednak, że nie każda sytuacja nadaje się na terapię.

Dla jakich osób jest psychoterapia? Psychoterapia powinna być raczej jedynie rodzajem pomocy dla osób z poważnymi zaburzeniami psychicznymi, jakie zostały wcześniej profesjonalnie zdiagnozowane. Terapeuta stosuje tak więc terapię w sytuacji stwierdzenia, że ma do czynienia z depresją, zaburzeniami lękowymi, psychotycznymi, czy pozostałymi mieszczącymi się w klasyfikacji zaburzeń psychicznych.

psycholog

Źródło: flickr.com

Co zamiast psychoterapii? Co jednakże z osobami, które odczuwają, iż przestają radzić sobie z życiem, jednocześnie nie sposób zdiagnozować ich jako zaburzonych? W tego rodzaju przypadku najlepiej zwrócić się po pomoc do najbliższych nam osób. Pomoc z ich strony, jak pokazują badania, jest w stanie przynieść tak samo pozytywne skutki co wizyta u psychologa. Jeśli więc nie zmagamy się z rzeczywiście poważnym problemem psychologicznym, lepiej będzie jeżeli oszczędzimy swoje pieniądze i wybierzemy rozmowę z zaufaną osobą. Zostawmy psychoterapię dla osób, jakie faktycznie jej potrzebują .

Jednakże, może się zdarzyć, iż nic nam nie pomaga, że faktycznie niezbędna jest nam pomoc. W takiej sytuacji trzeba wyszukać odpowiedniego psychoterapeutę, jak dobry psychoterapeuta Kraków. To istotna decyzja, więc chcielibyśmy trafić do specjalisty, który będzie nas doskonale rozumiał i który wie, jak nam ulżyć. To więc istotne, by psychoterapia (psychoterapia wrocław) Kraków była na jak najbardziej profesjonalnym poziomie.

Life coaching

Autor: Pearly85
Źródło: http://www.flickr.com

Miejmy na uwadze, iż psychoterapia to znaczny koszt, ale także spore (początkowo) obciążenie psychiczne. Z tego powodu nie jest to zwyczajna decyzja, powinna być poprzedzona gruntownym namysłem. Jeśli tak postąpimy faktycznie poczujemy wymierne rezultaty, a dzięki temu nasze życie będzie lepsze. Już dużo ludzi się o tym przekonało, ich życie się polepszyło po terapii. Nie ma co jednakże liczyć na szybkie efekty, ponieważ taka terapia musi potrwać określony czas.