Czym są soczewki oraz do czego służą? Jakie wybrać, żeby były jak najlepiej dopasowane?

przez | 10 lipca 2021
Soczewki kontaktowe z pewnością są bardzo pomocne w życiu. Ułatwiają bezproblemowe uprawianie sportu, nie trzeba się obawiać, że zaparują jak w przypadku okularów, nie spadną nam również z nosa. Jak jednak dopasować soczewki kontaktowe, jak o nie dbać?

Soczewki kontaktowe to głównie wygoda, dzięki nim w związku z tym można intensywnie uprawiać sport oraz nie martwić się o zsuwające się okulary. Do tego, soczewki kontaktowe dają nieograniczone pole widzenia, bez zniekształceń. Nie trzeba zwracać uwagi na pogodę, soczewki kontaktowe, o czym już byłą mowa we wstępie, nie będą parować. Niezbędny jest także aspekt estetyczny, gdyż bez okularów sporo osób wygląda lepiej. Soczewki kontaktowe pozwalają również nosić modne okulary z przyciemnianymi szkłami, zawsze jednak warto mieć w zapasie zwykłe okulary.

soczewka

Autor: Fiona Henderson
Źródło: http://www.flickr.com

Soczewki (https://www.optyk.wroc.pl/) kontaktowe bardzo dobrze korygują krótko- jak również dalekowzroczność, lecz i starczowzroczność i astygmatyzm. Soczewki (www.rajsoczewek.pl/acuvue) wymieniane co jakiś czas, jak soczewki jednodniowe czy miesięczne kupić możemy w mocy od plus sześciu do minus dwunastu, zaś roczne zamawia się indywidualnie i wynoszą od plus trzydziestu do minus trzydziestu. Dobieraniem soczewek trudnią się okuliści, lecz i optometryści Soczewki miękkie co całkiem popularny typ, robi się je z polimeru, który nazywamy hydrożelem lub silikonowym hydrożelem. Taka substancja w stanie suchym ma cechy twardego tworzywa organicznego, zaś po uwodnieniu jest zmiękczony i elastyczny. Od poziomu uwodnienia oraz przepuszczalności powietrza zależy typ soczewek – poznaj ofertę Lens-shop. Stopień takiego uwodnienia jeśli chodzi o soczewki miękkie waha się pomiędzy 30 a 75 procent. W soczewkach takich woda odpowiada za ilość przepuszczanego tlenu.

Istnieją soczewki kontaktowe miękkie powodujące korektę wady, ale również lecznicze, to znaczy używane jako opatrunek oraz kosmetyczne – powodujące zmianę koloru oraz wyglądu tęczówki. Możemy je też podzielić jeśli chodzi o tryb noszenia (Polecamy: Proclear 1-Day 30 szt. może inne), czyli w systemie dziennym, zdejmowane są przez noc, w systemie elastycznym, okazjonalnie można w nich spać, jak i do ciągłego noszenia, jakie nie zdejmuje się przez jakiś czas, na przykład przez trzydzieści dni. Soczewki twardsze robi się z tworzywa organicznego o dosyć dużej tlenoprzepuszczalności. Są one bardziej trwałe i posiadają mniejszą średnicę aniżeli soczewki miękkie. Mają one również swoje minusy, przykładowo oczy się do nich jakiś czas przyzwyczajają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*