Czym jest lateks, jakie mamy jego rodzaje oraz do czego służy? Jakie ma właściwości?

Lateks to koloidalny roztwór kauczuku naturalnego, zwie się go w związku z tym fachowo lateks naturalny. Lateks może być również syntetyczny oraz przyjmować stan płynny. W branży chemicznej termin ten określa wszelkie emulsje polimerów, ale też gumy syntetyczne i plastiki.

rękawiczki lateksowe
Wprowadził: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Lateks w wersji naturalnej uzyskuje się dzięki nacinaniu drzew kauczukowych oraz zbiór a następnie obróbkę soku mlecznego. Sok mleczny jest mieszany z substancjami alkalicznymi, na przykład amoniakiem. Końcowy produkt, który stanowi surowiec w przemyśle gumowym możemy osiągnąć przez koagulację soku oraz jego zagęszczania. Tego typu zwiększenie gęstości robi się poprzez odprowadzenie lub częściowe wyparowanie wody. Koagulacja zachodzi po zakwaszeniu, zamrożeniu, może również nastąpić po dodaniu soli rozpuszczalnych w wodzie - Czarmed.

Zbierany z drzew kauczukowych naturalny lateks jest przyjazny dla środowiska, ponieważ jest odnawialnym surowcem. Jest także antyalergiczny jak i nie gnieżdżą się w nim roztocza, w związku z tym nadaje się dla alergików. Jest to przy tym niesamowicie wytrzymały oraz amortyzujący surowiec naturalny. Kolejnym typem jest lateks syntetyczny. Otrzymujemy go przez polimeryzację emulsyjną konkretnych monomerów. Ph lateksów uzyskiwanych syntetycznie wynosi od 6 do 12. Po późniejszym zakwaszeniu lub dodaniu soli mamy kauczuki stałe. Ten typ surowca stosowany jest w różnych branżach, przede wszystkim w przemyśle samochodowym, można z jego pomocą tworzyć opony do różnych pojazdów. Robi się z niego sporo innych przedmiotów bardzo potrzebnych w codziennym użytkowaniu, jak uszczelki, piłeczki z kauczuku albo rękawiczki lateksowe. Służy też do wyrobu popularnej pianki lateksowej, która służy do produkcji sprzętów meblowych oraz materaców.


Zobacz również

Otwarcie pizzerii musi być dobrze przeanalizowane

firma
Wprowadził: ZSPNrdwa Krosno
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy pragniemy uruchomić własny biznes, to musimy się uważnie zastanowić, czy chcemy pracować całkowicie na własną rękę, czy być może chcemy się podczepić pod znaczniejszą grupę. W tym drugim przypadku będziemy zmuszeni trzymać się niektórych odgórnych wytycznych, lecz część decyzji będzie należeć do nas, a dodatkowo będziemy mieli na początku sporą pomoc oraz w razie trudów, też będziemy mogli liczyć na wsparcie.

prezerwatywa
Wprowadził: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Takie materace mają doskonałe właściwości antyalergiczne oraz są odporne na grzyby. Lateks jest także niezbędny przy wyrobie klejów, prezerwatyw albo odzieży. Otrzymywana w taki sposób pianka lateksowa jest bardzo miękka i elastyczna. Umożliwia równomierne rozłożenie masy ciała, który zapobiegać będzie powstawaniu punktów uciskowych. Takie pianki mają właściwości antybakteryjne, są odporne na pleśń oraz roztocza. Jest to więc doskonała alternatywa dla materiałów syntetycznych.
19/06/24, 13:31:18
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.