Co to jest astygmatyzm i czy można z nim walczyć?

Astygmatyzm jest wadą wzroku, która zdarza się dosyć często. Niekiedy występuje razem z dalekowzrocznością albo krótkowzrocznością, a wynika z braku symetryczności w rogówce. W przybliżeniu, dobrze działająca rogówka ma okrągły kształt, zaś u astygmatyków ma silne zakrzywienie.


U dotkniętych nią osób widziane obrazy są niezbyt wyraźne i zniekształcone, co wiążę się z tym, że promienie światła nie skupiają się w jednym punkcie na siatkówce, ale w dwóch osiach. By polepszyć własny wzrok astygmatycy często stosują soczewki dla astygmatyków - zobacz w jaki sposób działają soczewki (więcej szczegółów) dla astygmatyków. W jaki sposób zdiagnozować astygmatyzm? Potrzebne jest proste badanie wzroku. Może to być keratometria albo elektroniczne mapowanie powierzchni gałki ocznej. Rozpoznanie takiej wady wzroku może odbyć się na podstawie różnych objawów. Pierwszym z nich jest niewyraźne widzenie, i to zarówno z daleka, jak również z bliska.

wypróbuj soczewki miesięczne
Wprowadził: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
To również trudność, żeby dojrzeć niewielki druk. Osoby z astygmatyzmem również dosyć często mrużą oczy. Odpowiednie na astygmatyzm są różne soczewki (świetna strona), przykładowo soczewki miesięczne czy toryczne. Wprowadzenie soczewek do codziennego użytku było przełomowe w korygowaniu astygmatyzmu. Zapewniają to szkła cylindryczne, które jeszcze niedawno występowały wyłącznie w okularach. Właściwe szlify na szkłach zapewniają załamywanie się promieni pod kątem prostym, co zapewnia punktowe odbijanie się obrazu na siatkówce. Użycie tego typu szkieł cylindrycznych w soczewkach wyeliminowało konieczność posiadania okularów.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.